Zvýšenie platov učiteľov podľa P. Plavčana zatraktívni ich povolanie

0 642
TASR/Michal Svítok

Bratislava- Zvýšenie platov učiteľov, ktoré dnes schválila vláda, pomôže podľa ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS) zatraktívniť učiteľské povolanie. „Je to prvý krok k tomu, aby sa učiteľské povolanie zatraktívnilo. Ja som už uviedol opakovane, že to, čo je uvedené v programovom vyhlásení vlády, je nevyhnutné minimum,“ uviedol po rokovaní kabinetu.

Šéf rezortu avizoval, že platy učiteľov by sa mohli zvyšovať aj na budúci rok. „Plánované zvýšenie platov sme už zapracovali do návrhu štátneho rozpočtu, ktorý sme predložili na ministerstvo financií,“ povedal Plavčan. Aké zvýšenie navrhuje, konkretizovať pred rokovaním s rezortom financií nechcel.

Podľa Plavčana zvýšenie platov reaguje aj na odporúčanie Európskej komisie zatraktívniť učiteľské povolania.„Učitelia si zaslúžia za svoju prácu viac, samozrejme, že treba pristupovať k tomu diferencovane,“ doplnil.

Vláda dnes schválila novelu zákona, podľa ktorej by si učitelia od 1. septembra mali platovo polepšiť. Pedagógov v regionálnom, ale aj vo vysokom školstve čaká šesťpercentné zvýšenie platov, ktoré sa premietne do platových taríf. Slovenská komora učiteľov však naďalej žiada do konca tohto roka zvýšiť platy pedagógov o 140 eur. Podľa jej šéfa Vladimíra Crmomana by sa tým zvýšila atraktivita učiteľského povolania.