Zima bola vlani mierna, spotreba zemného plynu na Slovensku klesla

0 818
Ilustračné foto: TASR/Pavel Neubauer

Slovenský plynárenský priemysel mal v roku 2014 na trhu s dodávkami plynu 61 %-ný podiel.

Bratislava – Celková spotreba zemného plynu na Slovensku v roku 2014 klesla medziročne približne o 14 %. „Tento pokles je v súlade s trendom v EÚ, kde spotreba klesla približne o 10 %,“ informoval hovorca spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP), a. s., Michal Holeš.

Medzi hlavné faktory, ktoré vplývali na spotrebu, patria podľa jeho informácií najmä miernejšia zima v minulom roku, ako aj pokračujúci pokles spotreby plynu a výroby elektriny.

„Spoločnosť SPP si napriek tomu udržala pozíciu kľúčového dodávateľa plynu pre domácnosti, ako aj firemných zákazníkov,“ zdôraznil. SPP mal podľa neho vlani na trhu s dodávkami plynu 61 %-ný podiel.

Slovenský plynárenský priemysel, a. s., je najvýznamnejším dodávateľom plynu na Slovensku, ktorý priamo nadväzuje na takmer 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 úspešne pôsobí aj na trhu dodávky elektriny. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR.