Žiga: V roku 2018 by investori mohli vytvoriť 31.000 pracovných miest

0 581

Rozpracované investície investorov by budúci rok mohli priniesť vyše 30.000 nových pracovných miest. Uviedol to pre TASR minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD).

„Máme rozpracovaných 76 projektov v objeme 4 miliárd eur. Podľa informácií, ktoré nám dávajú investori, by malo ísť o 31.000 nových pracovných miest,“ priblížil.

Ide podľa jeho slov o rozpracované projekty, a to, či budú úspešné, bude záležať aj od toho, či susedné krajiny napríklad poskytnú investorom lepšie a výhodnejšie podmienky pre investíciu. „Boj o zahraničných investorov je klasický konkurenčný boj, nedeje sa však na úrovni firiem, ale na úrovni štátov,“ upozornil.

Avizované investície sa podľa Žigu črtajú z oblasti automobilovej výroby, strojárstva, mechatroniky, informačných technológií aj z oblasti centier služieb. „Investície majú pôvod najmä v Nemecku, Japonsku, vo Veľkej Británii a v ďalších krajinách,“ doplnil.

Budúci rok sa podľa ministra hospodárstva neočakáva príchod investície veľkosti Jaguar Land Rover. „Tohto rangu nie, lebo to bola výnimočná vec. Diskutujeme však s investormi, ktorí sú v polovičnom objeme, čo je pri úrovni 500 až 600 miliónov eur tiež významná investícia a vyššia, ako je priemer. Zatiaľ nie sme však v stave, aby som mohol povedať niečo konkrétne,“dodal.