Železiarne Podbrezová oslavovali 175. výročie, blahoželal aj premiér

0 1272
TASR/Jozef Ďurník

Podbrezová – Od momentu položenia základného kameňa podbrezovských železiarní uplynulo 175 rokov. Železiarne Podbrezová (ŽP) si svoje významné jubileum pripomenuli v piatok (28.8.) na futbalovom štadióne v Podbrezovej so zamestnancami a ich rodinami, ale aj bývalými pracovníkmi, ktorí sú už na dôchodku. Pozvanie prijalo takmer 10.000 ľudí, a že sa v Podbrezovej oslavuje, pocítili aj vodiči prechádzajúci cez hlavný ťah popri tejto horehronskej obci.

Zablahoželať prišiel aj premiér SR Robert Fico, ktorý napriek očakávaniam už na štadión neprišiel. Na programe osláv, ktoré trvali až do neskorého večera, sa zúčastnil minister financií Peter Kažimír a tiež majitelia i zástupcovia veľkých fabrík a obchodní partneri ŽP.

„Premiér prišiel zablahoželať našej fabrike. Dali sme mu krátku informáciu, čo máme nové v spoločnosti, čo chystáme a ako sa pozeráme na budúcnosť. Vieme, že pre predsedu vlády sú omnoho ťažšie otázky, ktoré súvisia s migráciou či krízou na Ukrajine. Veľmi si cením jeho záujem pomôcť pri komunikácii smerom k zlepšovaniu podnikateľského prostredia,“ reagoval pre TASR generálny riaditeľ ŽP Vladimír Soták, ktorý spoločnosť vedie od roku 1994.

Podľa neho Fico a Kažimír sú ľudia, ktorí majú veľký podiel na dostrážení toho, aby neboli prijímané zlé zákony. „Na Slovensku je 99 percent manažérov, ktorí ani nevedia, že existuje legislatívna rada vlády a nie to, aby sa oboznámili, čo prejednáva,“ poznamenal v tejto súvislosti Soták.

ŽP majú v regióne dominantné postavenie. Po transformácii spoločnosti na trhovú ekonomiku zanikli všetky okolité podniky na Horehroní. Železiarne prežili a poskytujú sociálne istoty stovkám rodín. Fabrika si dokázala v každom období udržať vysokú technickú úroveň. Dejiny závodu, ktorý sa už v 19. storočí ako prvý výrobca koľajníc v Rakúsko–Uhorsku prepracoval k prívlastku najvýznamnejší, zaznamenávali roky úspechov a prosperity, avšak aj boja o prežitie.

ŽP Group dnes patria medzi globálnych hráčov s výrobnými závodmi na Slovensku, v Česku a Španielsku. Realizujú predaj v 50 krajinách sveta prostredníctvom vlastnej predajnej a marketingovej siete.

„Zamestnancom ďakujem za kvalitu práce, ktorú odvádzajú pri plnení svojich pracovných povinností. Prajem im veľa zdravia a šťastia aj pre ich rodiny. Urobili sme veľmi významné investície a položili dobrý základ, aby fabrika bola naďalej úspešnou aj v budúcnosti. Prajem zamestnancom, aby nikdy neprišli o prácu a aby železiarne mohli fungovať ďalších 175 rokov,“ zavinšoval vyše trom tisíckam zamestnancov ŽP Soták.

Ako tiež dodal, každý zamestnanec môže byť hrdý, že Podbrezová patrí medzi európsku a svetovú špičku. „Na Slovensku nie je veľa fabrík s takým veľkým podielom svojich výrobkov na trhu EÚ ako Podbrezová. Nie je veľa fabrík, ktoré majú taký sociálny program ako my. Sme hrdí podbrezovskí a nechceme sa skláňať, keď nám niekto ubližuje, nebojíme sa povedať nie; nesúhlasíme, pretože si musíme hájiť svoje vlastné záujmy,“ dodal pre TASR Soták.

Pri príležitosti životného jubilea Sotáka na oslavách ocenil predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók zlatou medailou SOPK.