Združenia podnikateľov Slovenska: Podnikateľské prostredie sa zhoršuje

0 800
Na archívnej snímke prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Oravec. FOTO: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA – Súčasným stavom podnikateľského prostredia na Slovensku aj stavom ekonomiky sa dnes v Bratislave zaoberajú delegáti na výročnom sneme Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS). Zúčastnil sa ho aj bývalý prezident ČR Václav Klaus, predstavitelia vlády, politických strán a ďalší hostia.

Ako uviedol prezident ZPS Ján Oravec v správe hodnotiacej uplynulé obdobie, stav podnikateľského prostredia na Slovensku sa nevyvíjal priaznivo. Dokazujú to aj rôzne rebríčky a indexy vytvárané zahraničnými inštitúciami. V nich pri hodnotení konkurencieschopnosti alebo podnikateľského prostredia Slovensko často klesá, v najlepšom prípade stagnuje, upozornil Oravec. Podľa neho je dôvodom okrem iného nerovnaký prístup štátu k podnikateľským subjektom, zvýhodňovanie zahraničných podnikateľov pred domácimi. Taktiež sa na stave podnikateľského prostredia negatívne odzrkadľuje neúmerné a stále rastúce celkové finančné zaťaženie podnikania.

Oravec kriticky poukázal aj na skutočnosť, že sa nepodarilo zoštíhliť verejný sektor a znižovať verejné výdavky, skôr naopak. K súčasnému stavu prispieva aj legislatíva, keď každoročne pribúdajú desiatky právnych noriem, ktoré výrazne sťažujú podnikanie, dodal prezident ZPS.