Zdravotné sestry nesúhlasia s vrátením vzdelávania na stredné školy

0 664
Ilustračná snímka. FOTO. TASR - František Iván

Vysoké Tatry 24. septembra (TASR) – Slovensko má jeden z najlepších systémov vzdelávania sestier v Európe a bolo by veľkou chybou ho vrátiť z vysokých škôl späť na stredné školy. Problém nie je vo vzdelávaní, ale v tom, že sestry potrebujú lepšie podmienky pre vykonávanie ich práce. Vyplynulo to z diskusie odborníkov na dvojdňovej medzinárodnej konferencii Ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia v procese zmien, ktorá sa dnes skončila vo Vysokých Tatrách.


Medzinárodná konferencia sa konala pod záštitou Slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie, Európskej federácie sestier a ministra zdravotníctva SR Tomáša Druckera. Na podujatí sa zúčastnili zástupcovia sestier z jednotlivých regiónov, predstavitelia štátnych inštitúcií, odborníci z akademickej obce, ale aj viacerí predstavitelia sesterských organizácií v zahraničí.

„Nemyslím si, že Slovenská republika má zle nastavené vzdelávanie sestier, alebo že by sme boli horší ako ostatné krajiny v Európskej únii, práve naopak, máme byť na čo hrdí. Aj čo sa týka hodnotenia sústavného vzdelávania sestier, patríme k špičke EÚ,“ konštatovala v diskusii prezidentka Slovenskej komory sestier Iveta Lazorová.

Prodekanku Fakulty zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity v Prešove Štefániu Andraščíkovú rozhorčilo, že k vzdelávaniu sestier sa začali vyjadrovať politici a predstavitelia nemocníc skôr, ako k téme vôbec vznikla široká diskusia. “V 21. storočí nie je korektné a primerané hľadať posun v nástrojoch z minulosti. My z akademickej obce ponúkame nástroje, ako systém vzdelávania v ošetrovateľstve posunúť ešte k lepšiemu,“ uviedla Andraščíková

Pred vrátením vzdelávania sestier z vysokých škôl na stredné školy slovenských predstaviteľov osobne varoval predseda Profesní a odborové unie zdravotníckych pracovníků Tomáš Válek. Ako uviedol, v Českej republike aktuálne zákonodarcovia pripravujú koncept stredoškolského vzdelávania sestier napriek tomu, že s tým nesúhlasia čelní predstavitelia profesijných združení, odborových organizácií, vysokých škôl a dokonca ani stredných škôl.

Argumenty odborníkov a sestier presvedčili zástupcov z rezortu zdravotníctva. Generálny riaditeľ Sekcie zdravia Ministerstva zdravotníctva SR Boris Bánovský povedal, že Slovensko má byť na čo hrdé, čo sa týka vzdelávania slovenských sestier, a pri zdokonaľovaní systému sa vzdelávanie musí skvalitňovať a nie vracať naspäť do minulosti.

Druhý ročník konferencie s medzinárodnou účasťou organizovala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek spolu s tatranskou regionálnou komorou. Na odbornom podujatí sa zúčastnilo vyše 170 našich sestier a pôrodných asistentiek a pozvaných hostí zo združení sestier z Českej republiky, Poľska, Chorvátska, Ukrajiny. Pozvanie prijal aj generálny tajomník Európskej federácie sestier Paul de Raeve.

Cieľom konferencie bola diskusia o aktuálnych problémoch. Hlavnou témou boli kompetencie a vzdelávanie v ošetrovateľstve a pôrodnej asistencii. V rámci sekundárneho zamerania konferencie sa diskutovalo o ošetrovateľstve v klinických odboroch a multiodborovej kooperácii zdravotníckych odborov.

„Táto konferencia bola zo strategického hľadiska veľmi dôležitá pre ošetrovateľstvo na Slovensku, aby sme mohli ujasniť, kde sme a kam smerujeme,“ povedala Lazorová.