Záujem Slovákov cestovať za prácou klesá

0 830
Ilustračné foto. TASR - Michal Svítok

Bratislava – Pracovný trh v poslednom období láme historické rekordy. Slováci si môžu vyberať z množstva pracovných ponúk na Profesia.sk, nezamestnanosť klesá a ľudia sú čoraz viac otvorení zmene práce. Pod vplyvom pozitívneho vývoja na trhu práce dochádza k tomu, že ľudia čoraz viac vyhľadávajú prácu v mieste svojho bydliska a dochádzanie či sťahovanie sa za novými pracovnými príležitosťami nie je pre nich zaujímavé.

Niektorí Slováci strávia cestovaním za prácou minimum času, iní dochádzajú desiatky kilometrov. Ďalšia skupina ľudí je ochotná presťahovať sa za prácou mimo svojho bydliska či hľadá uplatnenie v zahraničí.

„V porovnaní s minulosťou prirodzene klesá motivácia ľudí sťahovať sa za prácou mimo svojho regiónu, prípadne za ňou dochádzať desiatky kilometrov. Ľudia si majú možnosť vyberať z väčšieho množstva pracovných príležitostí a ak sú otvorení k zmene práce, tak za lepších podmienok,“ tvrdí Ivana Molnárová, výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia.

Z najnovšieho prieskumu portálu Profesia.sk, do ktorého sa zapojilo 10.300 respondentov, vyplýva, že každý tretí Slovák dochádza dennodenne za prácou do 10 kilometrov. O niečo dlhšie si do práce pocestuje 27 % ľudí, ktorí každý deň dochádzajú od 11 do 30 kilometrov. Do prieskumu sa zapojilo aj 16 % Slovákov, ktorí sa obzerajú po nových pracovných príležitostiach, keďže sú momentálne nezamestnaní.

Trh práce na Slovensku rástol zatiaľ najrýchlejšie za posledné roky a pracovné miesta pribúdali vo všetkých regiónoch Slovenska a tak prácu v kraji svojho bydliska preferuje väčšina Slovákov. Zo všetkých životopisov, ktoré si užívatelia zaregistrovali na portáli, vyplýva, že v kraji svojho bydliska chcú najčastejšie pracovať ľudia z Bratislavského (97 %), Nitrianskeho (85 %) a Košického regiónu (86 %). Zrejme pre záväzky a povinnosti, prácu v mieste svojho bydliska vyhľadávajú oproti mužom najmä ženy.

K rozdielu 10 % takto dochádza napríklad v Trenčianskom kraji. Každý druhý obyvateľ Trnavského kraja si hľadá prácu v Bratislave.

Mnoho Slovákov opustilo svoje trvalé bydlisko už počas štúdia a našlo uplatnenie na trhu práce v hlavnom meste. Bratislavský kraj si dlhodobo udržiava najväčší počet pracovných ponúk. Za prvý polrok 2016 tu mohli nájsť uchádzači až takmer 46.000 pracovných pozícií. Aktuálne si ľudia, ktorí hľadajú nové pracovné príležitosti v Bratislavskom kraji, môžu vyberať zo zhruba 5900 ponúk.

Prácu v regióne hlavného mesta hľadajú najmä ľudia z Trnavského kraja, tvorí ich až 45 % zo životopisov, ktoré si na pracovnom portáli vytvorili užívatelia. Ďalej sú to hlavne ľudia z Nitrianskeho (24 %) a Banskobystrického kraja (21 %).

Z najnovších dát portálu vyplýva, že záujem o prácu v zahraničí oproti roku 2012 poklesol o 10 percentuálnych bodov. Kým pred štyrmi rokmi bolo odhodlaných odcestovať do zahraničia až 21 % ľudí hľadajúcich si prácu na portáli, v tomto roku sa tento podiel znížil a nachádza sa na úrovni 11 %. Práca v zahraničí láka najviac mladšiu generáciu, pričom až 43 % ľudí, ktorí chcú vycestovať za prácou mimo Slovenska tvoria mladí ľudia vo veku od 17 do 24 rokov.

Z 11 % ľudí, ktorí si na Profesia.sk hľadajú prácu v zahraničí, výrazne poklesol záujem o vycestovanie za zárobkom do Českej republiky, Rakúska, Nemecka i Veľkej Británie. Naopak, stúpol záujem o krajiny, ktoré doteraz využívali Slováci za účelom zárobku v menšej miere.