Záujem firiem o zahraničných zamestnancov podľa personalistov stúpa

0 606
Foto: TASR

Bratislava – Záujem firiem na Slovensku o zamestnancov zo zahraničia sa čoraz viac zvyšuje. Pre nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily je dopyt najmä po pracovníkoch z Ukrajiny, Českej republiky, Chorvátska i Poľska. Potvrdzujú to personálne agentúry.

V poslednom čase sme zaznamenali výraznejší dopyt zo strany ukrajinských špecialistov z oblasti IT, customer service, logistika, nákup a kvalita. Rovnako aj zamestnávatelia sú otvorení týmto záujemcom v prípade, ak majú pracovné povolenie a spĺňajú požadované kritériá na pozíciu,“ uviedla pre TASR manažérka pobočky Grafton Slovakia v Košiciach Anna Ričányová.

Podobný trend je pritom pozorovateľný aj v susednej Českej republike. Personálna agentúra Express People realizovala v krajine prieskum, ktorý ukázal, že 7 z 10 zamestnávateľov plánuje nábor zahraničných zamestnancov a v súčasnosti v ČR využíva pracovníkov z iných krajín 37 % spoločností. Prieskum bude spoločnosť realizovať aj na Slovensku a predpokladá podobný výsledok. „Očakávame, že viac ako dve tretiny oslovených firiem budú pozitívne naladené prijímaniu zahraničných pracovníkov,“ uviedol výkonný riaditeľ personálnej agentúry Express People Peter Dosedla.

Záujem firiem o zahraničnú pracovnú silu pramení z nedostatku kvalifikovaných ľudí na Slovensku. „Posledné prieskumy profesných priemyselných zväzov hovoria o tom, že na trhu práce chýba 70.000 ľudí. Už minulý rok sme zaznamenali geometricky rastúci trend záujmu o zahraničných zamestnancov, najmä z Rumunska a Poľska,“doplnil Dosedla.

Podľa personalistov chýba kvalifikovaná pracovná sila v rôznych oblastiach. Na trhu chýbajú napríklad CNC operátori, zvárači, vodiči, či obrábači kovov. „Nakoľko je na Slovensku nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily na úrovni špecialistov a inžinierov v oblasti výroby, predovšetkým oblasť automotive a IT, otvára sa trh iným krajinám Európskej únie,“ skonštatovala Ričányová s tým, že trh sa otvára nielen pre ľudí z Rumunska a Poľska, ale aj z Maďarska, Bulharska a Chorvátska.

Personalisti však pri hľadaní ľudí medzi slovenskými nezamestnanými nenarážajú len na problémy s ich kvalifikáciou. „Pre mnohých nezamestnaných nie je možnosť získať prácu zaujímavá ani v prípade, že by získali benefity, ako napríklad ubytovanie zadarmo,“ tvrdí Dosedla. Zároveň dodal, že na druhej strane zamestnávanie ľudí zo zahraničia prináša firmám benefity v podobe veľmi dobrej pracovnej morálky i relevantných skúseností. „Aj vyhovujúce platové očakávania sú dôvodmi, pre ktoré firmy pracovnú silu zo zahraničia využívajú stále viac,“ skonštatoval Dosedla.