Zamestnávatelia po upozornení zaplatili 3,2 milióna eur

0 741
Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Bratislava – V apríli a máji 2016 Sociálna poisťovňa prvýkrát odoslala upozornenia na aktuálny nedoplatok na poistnom zamestnávateľom. Odoslala 55 telefonických SMS správ a 16.501 e-mailov, v ktorých zamestnávateľov upozornila na aktuálny nedoplatok na poistnom za február 2016. Oslovila takto 10.846 zamestnávateľov a pripomenula im nedoplatky v hodnote 11.171.999 eur. Výsledkom je doplatené poistné vo výške 3,2 milióna eur, čo znamená 28,65-% úspešnosť.

Sociálna poisťovňa takto po samostatne zárobkovo činných osobách rozšírila informovanosť o nedoplatkoch aj pre zamestnávateľov, ktorí majú v tejto inštitúcii aktuálne kontakty – mobilné číslo alebo e-mail. Rozosielanie správ je ústretová služba, ktorá pripomína aktuálny nedoplatok.

„Je v záujme všetkých odvádzateľov poistného, aby si v pobočkách Sociálnej poisťovne alebo prostredníctvom adresy mojekontakty@socpoist.sk aktualizovali kontaktné údaje a reagovali na správu o nedoplatku. Úhradou poistného včas a v riadnej výške, prípadne čo najrýchlejším vyrovnaním dlhu predídu narastaniu penále za každý deň meškania platby a ďalším zákonným krokom pri vymáhaní dlhu, napríklad exekúcii. Obratom zaplatené poistné po takomto upozornení je výhodné aj pre Sociálnu poisťovňu, pretože nemusí využívať časovo a technicky náročnejšie spôsoby vymáhania poistného,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.