Základná suma osobitného príspevku pre baníkov sa má zvýšiť

0 1635

Bratislava – Základná suma osobitného príspevku pre baníkov by sa mala zvýšiť. Plénum Národnej rady (NR) SR dnes totiž posunulo do druhého čítania návrh novely zákona o osobitnom príspevku baníkom, ktorú pripravil poslanec Smeru-SD Pavol Pavlis.

Novela má stanoviť mechanizmus, ktorým sa zabezpečí zohľadnenie celej doby výkonu zamestnania v baníctve so stálym pracoviskom v podzemí v hlbinných baniach na území Slovenska. A to zvýšením zákonom stanovenej základnej sumy osobitného príspevku baníkom za obdobie zamestnania prevyšujúce minimálnu dobu zamestnania potrebnú na vznik nároku na osobitný príspevok v základnej výške.

V navrhovanom zvýšení sa výhodnejšie zohľadňuje obdobie zamestnania presahujúce minimálnu dobu potrebnú na vznik nároku na osobitný príspevok vykonávané vo vybraných zamestnaniach ako rubač, lámač, razič alebo hĺbič v porovnaní s ostatnými zamestnaniami v baníctve so stálym pracoviskom v podzemí.

Zároveň sa v novele navrhuje zavedenie každoročnej valorizácie sumy osobitného príspevku baníkom v závislosti od indexu medziročného rastu priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve. Novela má navrhnutú účinnosť od 1. januára 2016.