Výrobné ceny v Nemecku v máji klesli viac, ako odborníci odhadovali

0 723
Ilustračné foto. TASR/AP

WIESBADEN – Výrobné ceny v Nemecku v máji klesli, a to viac, ako odborníci odhadovali. To nie je dobrá správa, signalizuje totiž, že tempo rastu inflácie v najväčšej európskej ekonomike, ktoré je stále len veľmi mierne, sa môže spomaliť. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Z najnovších údajov spolkového štatistického úradu vyplýva, že index výrobných cien v Nemecku v máji medziročne klesol o 1,3 %. To je síce lepší výsledok ako v apríli, keď sa ceny produktov, ktoré opustili brány nemeckých tovární znížili o 1,5 %, ale analytici očakávali, že sa tempo ich poklesu v máji spomalí viac a dosiahne len 1,1 %.

Výrobné ceny v Nemecku sa vytrvalo znižujú od augusta 2013. Jedným z dôvodom je zlacnenie energií. Po vylúčení cien energií sa index výrobných cien v krajine v máji znížil medziročne o 0,3 %.

Štatistiky tiež ukázali, že ceny energií sa minulý mesiac prepadli medziročne o 4,1 %, ceny produktov krátkodobej spotreby určených pre domácnosti klesli o 1,5 % a polotovary zlacneli o 0,5 %. Na druhej strane, ceny kapitálových produktov v máji vzrástli o 0,7 % a ceny trvanlivých produktov pre spotrebiteľov sa zvýšili o 1,3 %.

V medzimesačnom porovnaní májové výrobné ceny v Nemecku stagnovali po mierom zvýšení o 0,1 % v predchádzajúcich troch mesiacoch. Analytici pritom odhadovali, že sa ceny hotových produktov v máji zvýšia medzimesačne o 0,2 %.

Odborníci pozorne sledujú výrobné ceny v Nemecku, ktoré im signalizujú, ako sa bude vyvíjať spotrebiteľská inflácia nielen v tejto krajine, ale v celej eurozóne.

V máji sa spotrebiteľské ceny v Nemecku zvýšili, štvrtý mesiac po sebe, a to medziročne o 0,7 %, čo bolo najväčšie tempo ich rastu za sedem mesiacov.

Zdroj: TASR

Foto: TASR/AP