Výrobcovia sú otvorení diskusii o budúcnosti zásobovania teplom

0 555
Ilustračné foto. TASR - František Iván

BRATISLAVA – Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT) je otvorený odbornej diskusii o budúcnosti zásobovania  obyvateľstva teplom na základe faktov a argumentov.

Uviedol to včera predseda predstavenstva SZVT Miroslav Obšivaný v reakcii na stredajšiu (17. 6.) petíciu vlastníkov bytov za zmenu súčasného znenia zákona o tepelnej energetike.

Vlastníci bytov sú už vyše roka rukojemníkmi dodávateľov tepelnej energie z centrálnych zdrojov tepla (CZT). Konštatoval pre TASR 17. júna 2015 na protestnom zhromaždení pred Prezidentským palácom člen petičného výboru petície Za úpravu niektorých ustanovení zákona o tepelnej energetike a zmiernenie dopadov na konečných spotrebiteľov – vlastníkov bytov Miroslav Verčimák. Petíciu s 11.300 podpismi odovzdali do podateľne prezidentskej kancelárie.

Najväčší problém vidia podľa neho účastníci petičnej akcie pri uplatňovaní predmetného zákona v praxi v tom, že dodávatelia tepla z CZT sa stali pri žiadostiach o výstavbu vlastných zdrojov tepla v bytových jednotkách účastníkmi stavebných konaní so záväzným stanoviskom. „To znamená, že stavebný úrad musí rešpektovať ich stanovisko a ak je nesúhlasné a zostane nesúhlasným aj po odvolaniach, tak celá tepelná stavba sa nemôže realizovať,“ vysvetlil Verčimák.

„Informácie podsúvané petičným výborom s podporou politickej strany OĽaNO sú nepresné a zavádzajúce, bez dopadových štúdií a odmietajú odbornú diskusiu,“ spresnil Obšivaný.

Celá filozofia návrhov na zmenu platného zákona o tepelnej energetike je podľa Obšivaného založená na pekne znejúcom argumente: „dajme ľuďom slobodu, nech sa sami rozhodnú, aké vykurovanie chcú, lebo nikto im predsa nemôže hovoriť do vecí, ktoré sa týkajú len ich“.

Takto postavená „téma“ znie podľa Obšivaného veľmi jednoducho, pochopiteľne a jednoznačne. „Lenže, ak sa bližšie pozrieme na celú problematiku, tak zistíme, že to vôbec nie je také jednoduché, jednoznačné a predovšetkým, že nejde len o slobodu rozhodovania. V tomto prípade totiž dôsledky rozhodnutia malej skupiny ľudí musí znášať oveľa väčšia skupina občanov. A tie dôsledky sú predovšetkým finančné, ekologické a bezpečnostné,“ zdôraznil.

„Je preto našou povinnosťou informovať verejnosť, že petícia proti zákonu o tepelnej energetike spôsobí anarchiu v budovaní domových a bytových plynových kotolní po sídliskách a činžiakoch, prinesie vyššie ceny tepla s dopadom najmä na sociálne slabšie vrstvy obyvateľstva, zhoršené ovzdušie na sídliskách a neefektívnosť systémov CZT, ktorými sú dnes bezpečne zásobované skoro 2 milióny obyvateľov Slovenska,“ upozornil predseda predstavenstva SZVT.

Účastníci petície, ktorí dnes žiadajú anarchiu pri budovaní domových a bytových kotolní v systéme CZT, by mali podľa Obšivaného súčasne predložiť verejnosti riešenie o tom, ako chcú zabezpečiť zásobovanie skoro dvoch miliónov obyvateľov teplom, ak sa systémy CZT rozpadnú, respektíve, ako chcú riešiť nárast energetickej chudoby pri zvyšovaní cien tepla.

Niektoré ustanovenia zákona o tepelnej energetike by mal posúdiť aj Ústavný súd (ÚS) SR. Myslia si to opoziční poslanci Národnej rady SR z OĽaNO a SaS, zbierajú preto podpisy pod toto ústavné podanie. Hoci sa ich už pod tento podnet podľa Jozefa Viskupiča (OĽaNO) podpísalo potrebných 30, do piatka 19. júna chce dať priestor na vyjadrenie sa aj ďalším zákonodarcom. Následne sa v pondelok 22. júna obráti na ÚS SR.

SZVT je záujmovým združením právnických osôb – výrobcov tepla. Združenie vzniklo v novembri 1998. Cieľom zväzu je podpora podnikania v oblasti CZT, zastupovanie malých a stredných výrobcov tepla pri riešení problémov efektívnej výroby a dodávky tepla s cieľom dosiahnuť prijateľné podmienky pre podnikanie v tejto oblasti.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – František Iván