Výnimka z platenia pokuty pri neodhlásení zamestnanca nebude

0 582
Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Bratislava – Opozičné strany SaS a OĽaNO-NOVA neuspeli v Národnej rade (NR) SR s návrhom na zavedenie výnimky z platenia pokút pri neodhlásení zamestnanca zo Sociálnej poisťovne (SP). Plénum parlamentu totiž neodobrilo opozičný návrh novely zákona o sociálnom poistení.

Podľa súčasne platného zákona je povinnosť odhlásiť zamestnanca zo Sociálnej poisťovne najneskôr v deň nasledujúci po zániku poistenia. Dôvodom je zamedzenie čiernej práce. Podľa poslancov sa však v praxi vyskytujú prípady, kedy sa porušenie povinnosti zistí s odstupom dlhšieho obdobia, napríklad pol roka. Pritom najčastejším dôvodom niekoľkodňového sklzu v odhlásení zamestnanca býva neprítomnosť príslušného personalistu v práci.

Aj v týchto prípadoch však zákon umožňuje uložiť pokutu až do výšky 16.596 eur. Preto chceli opoziční poslanci zaviesť možnosť výnimky pre platenie pokuty, a to v prípade, ak bol zamestnanec odhlásený do ôsmich dní od skončenia lehoty na splnenie tejto povinnosti a samotné porušenie bolo zistené po uplynutí tejto osemdňovej lehoty.

Poslanci parlamentu dnes zároveň neposunuli do druhého čítania aj novelu zákona o účtovníctve, ktorú rovnako pripravila opozičná SaS a OĽaNO-NOVA. Jej cieľom bolo podľa predkladateľov zlepšiť podnikateľské prostredie, a to odbúraním v porovnaní s európskou legislatívou neúmerne prísne nastavených limitov pre povinné overovanie účtovnej uzávierky audítorom.