Vodiči, spozornite: Pohonné látky na Slovensku čoskoro zdražejú

0 566
TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava – V najbližších dňoch si slovenskí motoristi pravdepodobne opäť priplatia za pohonné látky. Ceny na čerpacích staniciach by sa mali zvyšovať pri nafte aj benzíne o jeden cent za liter. Očakávajú to odborníci spoločnosti Finlord.

„Priemerné ceny pohonných hmôt na Slovensku naďalej rastú. V najbližšom týždni očakávame ďalší mierny rast cien,“ skonštatoval ekonóm spoločnosti Boris Tomčiak. Podľa údajov Európskej komisie benzín na Slovensku zdražel o 0,004 eura na 1,217 eura za liter. Cena nafty sa zvýšila o 0,021 eura na 1,012 eura za liter.

„V porovnaní s okolitými štátmi sú slovenské ceny benzínu pomerne vysoké. Nafta je porovnateľne drahá oproti susedným štátom,“ doplnil Tomčiak. Lacnejší benzín ako na Slovensku motoristi môžu natankovať napríklad v Českej republike, Rakúsku, Poľsku, či v Maďarsku. Nafta je drahšia ako na Slovensku v Taliansku i vo Francúzsku.

Ako uviedol Tomčiak, na trhu s ropou nastala minulý týždeň mierna korekcia. Cena ropy Brent klesla na 46 dolárov za barel (159 litrov). „Tento pokles ceny sa na slovenských cenách prejaví najskôr budúci týždeň,“ doplnil Tomčiak.

Vývoj na trhu s ropou bude v najbližšom období podľa spoločnosti ovplyvňovať viacero faktorov. Spotreba ropy rastie v USA, ale aj v Číne, naopak, klesá jej produkcia. „Významný vplyv na svetovú ponuku ropy má aj požiar v kanadskej Alberte. Kvôli nemu sa denná produkcia v regióne znížila o jeden milión barelov ropy denne,“tvrdí Tomčiak.

Klesá aj venezuelská a čínska produkcia ropy. „Banka Standard Chartered očakáva, že tento rok bude priemerná výška ťažby v Číne 4,05 milióna barelov ropy denne, o 253.000 menej oproti minulému roku,“ doplnil Tomčiak. Americká produkcia ropy sa podľa spoločnosti Finlord znížila na 8,82 milióna barelov ropy, najnižšie od septembra 2014. „Od začiatku roka už americká produkcia prepadla o 400.000 barelov ropy denne. Ministerstvo energetiky očakáva, že ťažba v USA tento rok klesne na 8,6 milióna barelov denne,“ dodal Tomčiak.