Vo výstavbe skladových a logistických budov vedieme

0 1454
TASR/Štefan Puškáš

Bratislava – Rekordný počet začatej výstavby na ploche približne 96.128 štvorcových metrov (m2) dosiahlo Slovensko vo výstavbe skladových a logistických priestorov v druhom kvartáli tohto roka. Viac ako polovica (58 %) z nich už má vopred dohodnutých nájomníkov, zvyšok predstavuje špekulatívnu výstavbu. Vyhliadky na tento rok sľubujú zvýšený záujem nových nájomcov o industriálne nehnuteľnosti. Vyplýva to z údajov realitno-poradenskej spoločnosti CBRE, podľa ktorej výsledky predstihli očakávania.

„Developeri zostávajú opatrní a väčšinou sa púšťajú do výstavby až po tom, čo majú istú časť priestorov predprenajatých. Avšak v poslednom čase sme zaznamenali nárast špekulatívnej výstavby, ktorá potvrdzuje pozitívne očakávania v nasledujúcom období,“ vysvetľuje Tomáš Ostatník z oddelenia industriálnych nehnuteľností CBRE Slovensko.

Ukazovateľ aktuálnej obsadenosti zostal viac-menej stabilný na úrovni 5,48 % s drobným nárastom v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. Relatívna stabilita bola spôsobená najmä vysokou, takmer 80-percentnou mierou obsadenosti priestorov ešte pred začatím výstavby.

Spolu je na trhu vo výstavbe 117.128 priestorov, z ktorých 82 % je mimo širšieho okolia Bratislavy. V druhom kvartáli bolo prenajatých 46.440 m2 skladových a logistických priestorov. Relatívne nízka lízingová aktivita, najmä v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, je v tomto období roka bežná, čo dokazuje aj medziročné porovnanie, keď vlani bola lízingová aktivita len o 4 % vyššia. Väčšinu (96 %) lízingovej aktivity v tomto štvrťroku predstavuje dopyt po nových priestoroch, pri zvyšných 4 % išlo o renegociácie, teda predĺženia existujúcich zmlúv. Všetky transakcie boli zrealizované v širšom okolí Bratislavy.

Developeri začali s výstavbu niekoľkých build-to-suite projektov, teda projektov „šitých na mieru“ podľa požiadaviek nájomcov ako výsledok zvyšujúcej sa lízingovej aktivity zo sektoru e-commerce a automobilových výrobcov. Ceny mesačných nájmov na celom Slovensku sa pohybujú medzi 3,30 až 4,20 eura za m2. Podľa CBRE Slovensko zostanú rovnaké. Záujem bude skôr o energetickú efektívnosť priestorov. Výhľad zvýšenej trhovej aktivity sa premieta aj do záujmu nových industriálnych developerov, ktorí vstúpia na náš trh počas nasledujúcich mesiacov. Jedným z nich je CTP Invest, ktorý už začal výstavbu vo Voderadoch.

Skladové a logistické priestory sa v druhom kvartáli rozšírili o dva projekty, ktoré priniesli na trh vyše 17.784 m2. Najaktuálnejšie bola v širšom okolí Bratislavy dokončená moderná logistická hala s rozlohou 15.000 m2 od developera J&T Real Estate pre spoločnosť Schnellecke v Devínskej Novej Vsi. Druhým dokončeným projektom je BTS hala pre DHL Logistics s výmerou 2784 m2, ktorá bola postavená v Žiline spoločnosťou P3.

Industriálny trh na Slovensku momentálne predstavuje približne 1,5 milióna m2 moderných skladových a logistických priestorov. V rámci strednej a východnej Európy patrí medzi najmladšie a najmenšie, avšak svojím neustálym rastom a záujmom zo strany medzinárodných nájomcov, logistických operátorov a investorov a rovnako trhovými podmienkami si udržiava svoju atraktivitu. V dôsledku lepšej infraštruktúry a prítomnosti významných automobilových spoločností v širšom okolí Bratislavy je situovaných 73 % celkových priestorov. Zvyšok Slovenska je zväčša, nie však exkluzívne, obsadený lokálnymi nájomníkmi, výrobcami a logistickými operátormi.