Vo Fiľakove budú opäť pôsobiť občianske hliadky, prácu získa osem ľudí

0 499
Na snímke splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Do ulíc Fiľakova v okrese Lučenec sa v najbližších týždňoch vrátia občianske hliadky. Budú mať osem členov, ktorí získajú prácu minimálne na 36 mesiacov vďaka programu Miestne občianske poriadkové služby (MOPS).

Fiľakovo bolo v minulosti jedným z prvých miest v regióne, kde hliadky začali fungovať. Podľa primátora Attilu Agócsa sa tak stalo približne pred 13 rokmi, pričom spočiatku fungovali na báze občianskeho združenia a samospráva sa členov snažila zamestnať na čiastočné úväzky aj v rámci mesta.

„Keď prišla možnosť v roku 2014 podať veľký projekt, boli sme radi. Pomáhali nám riadiť premávku či strážiť poriadok pri väčších podujatiach. Takisto aj hliadkovali v meste, najmä cez víkendy. Kontrolovali tiež bary, či mladiství nekonzumujú alkohol,“ priblížil primátor.

Podľa slov Ábela Ravasza, splnomocnenca vlády pre rómske komunity, projekt MOPS schválili v 148 samosprávach na Slovensku a prácu vďaka tomu získa na tri roky viac ako 800 ľudí. Väčšina z nich patrí podľa neho medzi marginalizované rómske komunity.

„Členovia hliadok budú môcť robiť rôzne pomocné služby v meste, napríklad pomáhať deťom dostať sa do školy, pri rôznych podujatiach a môžu tiež pomôcť pri drogovej prevencii. Práve na podnet primátora Fiľakova sme sa rozhodli protidrogovú prevenciu posilniť,“ vyjadril sa Ravasz.

Ako ďalej pokračoval, vyčlenených je dostatok financií na to, aby projekt MOPS fungoval minimálne do roku 2023. „Treba zabezpečiť, aby tam už tentoraz bola kontinuita,“ zdôraznil.