Vládny dlh na jedného obyvateľa Slovenska je podľa SDKÚ-DS 7600 eur

0 1077

Bratislava 24. augusta (TASR) – Medzi vládnym dlhom rozpočítaným na každého obyvateľa SR a súkromným zadlžením dospelých ľudí je priepastný rozdiel. Upozornila na to opozičná strana SDKÚ-DS, podľa ktorej to dokazuje, že politici si berú úvery oveľa ľahkovážnejšie, pretože ich nemusia splácať.

„Každý obyvateľ Slovenska vrátane bábätiek, ktoré sa len dnes narodili, nesie na svojich pleciach dlh vlády vo výške 7600 eur. Aj keď mu domov nechodia výpisy, každý mesiac tento dlh spláca cez svoje dane,” konštatoval predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Politici podľa neho zadlžujú vlastnú krajinu omnoho ľahšie a najmä ľahkovážnejšie, než sa zadlžujú sami ľudia. Dospelý obyvateľ Slovenska má totiž od finančných spoločností požičaných v priemere približne 5500 eur.

„Bežný človek si veľmi dôkladne zváži, či a za akých podmienok si zoberie úver alebo hypotéku. Vie totiž, že každý mesiac bude musieť túto pôžičku splácať. V opačnom prípade mu na dvere zaklope exekútor. Naopak, vláda takéto starosti nemá. Väčšinu jej úverov totiž budú splácať až jej nástupcovia. A čím viac budú nasledujúce vlády splácať, tým menej ostane na školy, zdravotníctvo, cesty či na dôchodky,” doplnil Milan Roman, v strane zodpovedný za podnikanie a zamestnanosť.

Ako zdôraznil, vláda Roberta Fica (Smer-SD) pri mimoriadnych daňových príjmoch alebo stovkách miliónov eur z druhého piliera uprednostnila predvolebné „pseudosociálne balíčky“. SDKÚ-DS je presvedčená, že ak by tieto peniaze použila napríklad na zníženie štátneho dlhu, znížili by sa jej aj splátky týchto úverov a tým by mali ďalšie vlády k dispozícii viac finančných prostriedkov.

„Ficova vláda však vie, že znižovanie dlhu môže nechať aj na svojich nástupcov. Radšej získané peniaze ‚veľkoryso‘ jednorazovo porozdáva a kúpi si priazeň voličov,” uzavrel Roman.