Vláda predá podiel v Slovak TelekomeDeutsche Telekomu za 900 miliónov eur

0 651
Na snímke vpravo výkonný riadite¾ Deutsche Telekom AG Timotheus Höttges a v¾avo podpredseda vlády SR a minister financií Peter Kažimír po podpise dokumentov medzi Deutsche Telekom a vládou SR 19. mája 2015 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 19. mája (TASR) – Slovensko predá svoj 49-% podiel v spoločnosti Slovak Telekom (ST) doterajšiemu väčšinovému vlastníkovi firmy Deutsche Telekom za 900 miliónov eur. Dohodu s nemeckým investorom podpísala vláda SR po svojom dnešnom mimoriadnom rokovaní v Bratislave.

„Výkonný výbor Fondu národného majetku, Ministerstvo hospodárstva a následne vláda schválila predaj 49 % podielu v ST za sumu 900 miliónov eur. To znamená, Deutsche Telekom zaplatí za tieto akcie 900 miliónov eur,“ informoval podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír (Smer-SD), ktorý v súčasnosti riadi aj rezort hospodárstva.

Ako pripomenul, vláda prvýkrát v histórii predávala podiel vo svojej firme tak, že sa snažila dosiahnuť najtransparentnejší spôsob stanovenia ceny. Rozhodla sa ísť cestou dvoch možných spôsobov predaja, a to verejnou ponukou akcií na kapitálových trhoch a súčasne formou priameho predaja.

Predaj cez burzu sa uzavrel pred niekoľkými dňami. „Tento test trhu, toto jasné zrkadlo, do ktorého sme sa pozreli, vygenerovalo cenu 750 miliónov eur pri záujme vyše 110 inštitucionálnych investorov a vyše 2500 retailových domácich investorov,“ priblížil Kažimír. Vo fáze rozhodovania však prišla 7. mája záväzná ponuka od Nemcov. „Znamenala významne vyššie uspokojenie zo strany Slovenska,“ podčiarkol minister.

Obe strany sa zároveň dohodli, že Deutsche Telekom vyplatí Slovensku dividendu za výsledky minuloročného hospodárenia vo výške takmer 16 miliónov eur. Súčasťou dohody je aj vytvorenie účtu, na ktorom bude zadržaných vyše 100 miliónov eur na vyriešenie prípadných právnych sporov, ktorým môže Slovak Telekom na základe minulých skutkov čeliť.

Výkonný riaditeľ Deutsche Telekomu Timotheus Höttges uviedol, že získanie 100-% podielu v ST je súčasťou celosvetovej stratégie firmy, ktorá má ambíciu byť lídrom na trhu v poskytovaní telekomunikačných služieb. Ako vyčíslil, od roku 2010 spoločnosť investovala na Slovensku vyše 500 miliónov eur a len vlani dala 178 miliónov eur do infraštruktúry. „Cítime sa tu ako doma a nadobudnutie 100-% podielu v ST bolo len logickým vyústením tejto prítomnosti,“ zdôraznil. Ponúknutú cenu označil za zaujímavú a férovú a celý proces za veľmi transparentný.

Kažimír zopakoval, že výnos z predaja Slovak Telekomu použije vláda prioritne na ozdravenie verejných financií, teda na zníženie verejného dlhu.