VIDEO: V okrese Rožňava má vzniknúť vyše 1300 miest

0 644
Na snímke z TK po rokovaní vlády uprostred predseda vlády SR Robert Fico, vpravo preseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík a vľavo primátor Svidníka Ján Holodòák. FOTO TASR – Milan Kapusta

Rožňava 14. septembra (TASR) – V okrese Rožňava by malo do roku 2020 pribudnúť 1345 nových pracovných miest. Vyplýva to z akčného plánu rozvoja tohto okresu, ktorý s cieľom znížiť vysokú nezamestnanosť dnes na výjazdovom zasadnutí v Rožňave schválil vládny kabinet.

Vláda zároveň schválila regionálny príspevok pre okres do roku 2020 vo výške 4.665.000 eur. „Celková odhadovaná finančná investícia pre tento okres na nasledujúce štyri roky je 109 miliónov eur. Z toho, pokiaľ ide o verejné zdroje, je to 65 miliónov,“ informoval premiér Robert Fico.

K podporeným projektovým zámerom patrí vybudovanie centra projektovej podpory, regionálne centrum vzdelávania, tréningové centrum v Dobšinej či investície do predprimárneho a primárneho školstva v Dobšinej, Krásnohorskom Podhradí a Brzotíne. „Ďalších 215.000 eur ide na rôzne drobné projekty, ako je podpora poľnohospodárstva, lesníctva, včelárstva, vinohradníctva a remesiel,“ povedal premiér. Takmer 1,3 milióna eur pôjde na podporu subjektov sociálnej ekonomiky, ako je mestský podnik v Rožňave, verejnoprospešné práce a služby v obci Štítnik, výroba zámkovej dlažby v obci Rožňavské Bystré či obecný podnik v Plešivci na opravu výtlkov.

Súčasťou podpory je oblasť cestovného ruchu vrátane rekonštrukcie lanovej dráhy Dedinky – Geravy alebo obnovenie prevádzky kempingu. Oproti pôvodnému návrhu vláda zvýšila regionálny príspevok o 100.000 eur na opravu prístupovej cesty k Ochtinskej aragonitovej jaskyni. „Hoci táto cesta nepatrí štátu ani samospráve, je to účelová komunikácia, ale táto jaskyňa patrí k svetovým unikátom a chceme, aby turisti mali možnosť sa k nej lepšie dostať,“ povedal Fico.

Ďalšou témou rokovania bola pokračujúca rekonštrukcia hradu Krásna Hôrka, ktorý vyhorel ešte v marci 2012. „Je tu jasný prísľub vlády, že si urobí vnútornú analýzu, koľko to ešte bude trvať, lebo sa to naťahuje a ide o jeden z pilierov cestovného ruchu v tomto regióne,“ povedal predseda vlády.

Podľa splnomocnenca vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov Antona Marcinčina väčšina nových pracovných miest by mala vznikať v priemyselnej výrobe vďaka rozvoju priemyselnej zóny, ďalej pri rozvoji poľnohospodárstva, vinohradníctva a remesiel. „Ďalších viac ako 400 pracovných miest je v cestovnom ruchu, v sociálnej ekonomike,“ dodal.

Rožňava patrí medzi najmenej rozvinuté okresy, miera nezamestnanosti dosahuje dlhodobo viac ako 20 %, ku koncu júna 2016 bola vo výške 23,34 %. Problémom je veľký podiel dlhodobo nezamestnaných, medzi nimi sú mnohí len so základným vzdelaním. „Vysoká nezamestnanosť rómskeho etnika patrí ku kľúčovým problémom, ktoré musí okres riešiť,“ uvádza vládny materiál.

Vláda tak dnes ukončila sériu výjazdových rokovaní so schvaľovaním akčných plánov pre menej rozvinuté okresy. Okrem Rožňavy medzi nimi sú Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Kežmarok, Sabinov, Svidník, Vranov nad Topľou, Sobrance a Trebišov.

R: FICO: Rožňavský región má oproti iným výhody

Rozvoj baníctva v Rožňavskom okrese závisí podľa premiéra Roberta Fica od záujmu investorov. Skonštatoval to po dnešnom výjazdovom rokovaní vlády SR v Rožňave.

„Vláda priamo nevytvára pracovné miesta, ani nezamestnáva. My však konštatujeme a budeme konštatovať stále, že všade tam, kde príde zaujímavý investor a požiada vládu o spoluprácu, pokiaľ ide o investičný stimul alebo podporu vytvárania pracovných miest, sme pripravení. Našou úlohou nie je zamestnávať baníkov, ani robiť biznisové aktivity. Ak sa nájde projekt, ktorý si zaslúži podporu, tak ho určite podporíme,“ uviedol premiér.

Rožňavský región má podľa Fica oproti iným výhody, čo sa týka podpory projektov. Ako povedal, ak je nejaký okres zaradený do zoznamu najmenej rozvinutých okresov, tak stačí aby investor plánoval preinvestovať 100.000 eur a môže požiadať o investičný stimul. V iných okresoch to musí byť suma až 1.500.000 eur.

Primátor Rožňavy Pavol Burdiga tvrdí, že zatvorením bane pred ôsmimi rokmi v Nižnej Slanej sa baníctvo v regióne nekončí. „Včera som bol na stretnutí zahraničných partnerov, ktorí sa zúčastňujú na otvorení bane na ťažbu mastenca v Gemerskej Polome. Boli to obchodní zástupcovia z celej Európy. Rozbieha sa tam ťažba mastenca, čomu sme veľmi radi a je to tiež banská činnosť. Možno niekde sa to zavrelo, ale niekde sa to otvorí,“ dodal Burdiga.