VIDEO: Richter: Nová smernica chráni zamestnancov pred rakovinou

0 627
Na archívnej snímke Ján Richter. TASR - Michal Svítok

Luxemburg 14. októbra (TASR) – Rada EÚ pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti prijala smernicu, ktorá ochráni zamestnancov pred rakovinotvornými látkami. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter (Smer-SD) to vyhlásil včera po rokovaní s rezortnými partnermi v Luxemburgu.

Slovenský minister považuje prijatie novej smernice za veľmi dôležité, pretože v najbližších 50 rokoch by mohla zachrániť až 100.000 ľudských životov. Rakovina je v súčasnosti najčastejšou príčinou úmrtí súvisiacich s prácou v EÚ – spôsobuje až 53 percent takýchto prípadov. Ministri svojím rozhodnutím umožnili, aby Rada EÚ a Európsky parlament začali rokovať o príslušných opatreniach.

Richter označil schválenie smernice za úspech slovenského predsedníctva, ktoré „v rekordne krátkom období piatich mesiacov dokázalo presvedčiť celú Európu“ a návrh vďaka tomu získal dnes širokú podporu ministrov.

Dnešné zasadnutie podľa Richtera potvrdilo, že najväčšou výzvou na európskom trhu práce zostáva nezamestnanosť mladých. Ministri sa zhodli, že možným riešením je prepojenie vzdelávania a trhu prácu cez systém duálneho vzdelávania, ktorý sa osvedčil už v minulosti.

Za pravdu mu dala Marianne Thyssenová, komisárka EÚ pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu. Bez práce je v súčasnosti 18,6 milióna mladých Európanov, čo navrhuje eurokomisárka zmeniť sprostredkovaním základných zručností vrátane narábania s výpočtovou technikou pre najmenej kvalifikovaných nezamestnaných.

Európski ministri sociálnych vecí schválili dnes aj smernicu, ktorá má za cieľ zlepšiť pracovné a životné podmienky rybárov. Týka sa to rybárov na lodiach plaviacich sa pod vlajkou členských štátov EÚ. Smernica upravuje pracovný čas, bezpečnosť pri práci a ďalšie pracovné podmienky rybárov. Thyssenová dodala, že rybárstvo je z hľadiska počtu pracovníkov štvrté najpočetnejšie odvetvie v EÚ.