Vianočné obdobie zvyšuje dopyt po sezónnych pracovníkoch

0 890
Ilustračné foto. TASR/AP
BRATISLAVA – O tom, že predvianočné obdobie praje biznisu, svedčí aj zvýšený záujem firiem o brigádnikov. Podľa personálnej agentúry Adecco ide rádovo o stovky až tisícky voľných pracovných pozícií.
Najväčší dopyt je po sezónnych pracovníkoch v obchodoch, prepravných spoločnostiach, distribučných centrách, kníhkupectvách a skladoch. Dôvodom, ako tvrdí prevádzkový riaditeľ Adecco Slovakia Peter Peregrim, je zvýšená aktivita firiem pri vyvážaní tovaru do obchodných prevádzok, resp. dodávkach vianočných darčekov koncovým zákazníkom.

V jesennom období tradične prebieha druhá špička dopytu po brigádnikoch, ktorá je porovnateľná so záujmom zamestnávateľov pred letnými prázdninami. V niektorých segmentoch už začiatkom novembra zvýšili počty zamestnancov na dvojnásobok. Napríklad v skladoch v predvianočnom období potrebujú odbaviť omnoho viac zásielok, pritom však rovnako rýchlo ako inokedy.

Na väčší dopyt po brigádnikoch majú vplyv aj rastúce internetové predaje, ktoré síce na jednej strane odbremeňujú kamenné obchody od predvianočných návalov, ale na druhej strane v oveľa väčšej miere zaťažujú iné skupiny podnikateľov. Boom v nakupovaní tovaru prostredníctvom internetu zvyšuje tlak nielen na samotné e-shopy, ale aj na kuriérske spoločnosti.

Pod zvýšený počet voľných pracovných miest sa nepodpísala len predvianočná sezóna, ale aj lepšia kondícia slovenskej ekonomiky. Aj vďaka tomu by si brigádnici mali v tomto roku zarobiť viac než vlani. Záujemcovia o dočasnú prácu majú na výber z viacerých alternatívnych ponúk.

„Zamestnávatelia prejavujú najväčší záujem o pozície ako skladový pracovník, pomocné práce v sklade, predavač, príprava tovaru pre on-line obchody a pomocné práce súvisiace s vykladaním tovaru,“ dodáva Peregrim.

 

Súvisiace články