Väčšina firiem sa podľa prieskumu vyhýba zamestnávaniu absolventov SOŠ

0 440
Ilustračné foto. FOTO TASR/AP

BRATISLAVA – Po ukončení štúdia sa o absolventov stredných odborných škôl (SOŠ) zamestnávatelia veľmi nepobijú. Dokazuje to najnovší prieskum, ktorý sa zrealizoval v rámci projektu Odborné vzdelávanie a príprava pre trh práce. Čerstvých absolventov prijíma len každý štvrtý zamestnávateľ.

„Viac ako 50 percent firiem neberie absolventov. Berie ich len nad 20 percent. Ale len čo sa pýtame firiem, ktoré už s nejakou SOŠ spolupracujú, tak naraz už berú absolventov dve tretiny. To znamená, že kľúčom k zamestnávaniu absolventov je, aby firma spolupracovala s nejakou SOŠ,“ uviedol Václav Hřích z agentúry AKO, ktorá realizovala v poradí už štvrtý výskum zameraný na SOŠ. Najväčšiu ochotu prijať absolventov bez praxe prejavili firmy s viac ako 250 zamestnancami.

Problémom je taktiež to, že zamestnávatelia nepoznajú SOŠ. „Spolupráca dnes nefunguje,“ zdôraznil Marek Bezák z agentúry mediamedia, ktorá projekt zastrešuje. Podľa jeho slov, iba niečo viac ako 22 percent firiem spolupracuje s niektorou zo SOŠ. Podpriemerná spolupráca je napríklad v Bratislavskom, Žilinskom či Košickom kraji. Najčastejšie zamestnávatelia spolupracujú so školou v Nitrianskom kraji.

Väčšia iniciatíva by mala byť aj na strane stredných škôl. „Aj školy si musia uvedomiť, že ich žiaci sú v podstate produkt, ktorému by mali robiť reklamu. Propagovať sa viac, komunikovať so zamestnávateľmi a v neposlednom rade sa snažiť, aby ich žiaci boli úspešní aj v praxi,“ uviedol Bezák. Z prieskumu taktiež vyplynulo, že viac ako polovicu informácií o SOŠ získavajú zamestnávatelia práve od bývalých žiakov, ktorí sú ich zamestnancami. Ďalšou spôsobom, ako si zamestnávatelia zisťujú informácie, je webstránka školy či osobná návšteva.

Zamestnávatelia očakávajú od SOŠ, že zabezpečí pre študentov prax. Pre viac ako 60 percent zamestnávateľov je kľúčová kvalita praxe a pre 18 percent je dôležitá aj jej dĺžka. „Zanedbávať by sa však nemala ani teoretická príprava, spolupráca s firmami, morálne vlastnosti žiakov či cudzie jazyky,“ uviedol Hřích.

Prieskum sa uskutočnil vo všetkých krajov Slovenska na vzorke 1000 zamestnávateľov. V prieskume neboli zahrnutí živnostníci.

Zdroj: TASR

Foto: TASR/AP