V U. S. Steel Košice sa bude pre čínsku oceľ od januára pracovať 4 dni

0 1727
TASR/František Iván

Bratislava 22. decembra (TASR) – Košické železiarne doplácajú na lacnú konkurenciu z Číny. Práve tá je jedným z hlavných dôvodov prepadu záujmu o európsku oceľ. Košická fabrika U. S. Steel sa aj preto rozhodla prijať radikálny krok – začiatkom budúceho roka zostanú tisícky zamestnancov jeden pracovný deň v týždni doma. Informoval o tom dnes denník Hospodárske noviny (HN). Na situáciu upozornila aj RTVS.

„Počas celého januára sa bude pracovný týždeň krátiť o jeden deň. Návrh vedenia počítal s obmedzením počas celého prvého kvartálu roka, čo sme odmietli,“ potvrdil pre HN odborársky predák košických hutníkov Mikuláš Hintoš. Informáciu HN potvrdila aj samotná fabrika. Za deň, počas ktorého oceliari na určených pracoviskách nebudú pracovať, dostanú 60 % z priemerného zárobku.

Závod uvádza ako jednu z príčin krátenia výroby fakt, že čínska oceľ je oproti západnej konkurencii lacnejšia v priemere o 50 USD za tonu. „Situáciu na trhu s oceľou komplikujú extrémne vysoké objemy dumpovaných produktov dovážaných do Európy v posledných mesiacoch,“ zdôvodnil prijaté opatrenie hovorca spoločnosti U. S. Steel Ján Bača.

Američania nesiahli po krátení pracovného času v Košiciach po prvý raz. Počas hospodárskej krízy v roku 2009 si zamestnanci povinne vyberali predĺžený víkend počas šiestich mesiacov. Naposledy sa jeden deň v týždni v železiarňach nevyrábalo v januári 2011, keď oceliarskej fabrike dramaticky klesli objednávky.

Rovnaká situácia sa opakuje aj dnes. „Dôvodom obmedzenia výroby je nízka zákazková náplň. Dosiahli sme úroveň roku 2009,“ vysvetlil dôvody Hintoš. Kým priemerné vyťaženie výrobných kapacít železiarní sa od januára do septembra tohto roka pohybovalo na úrovni 90 %, v závere roka kleslo približne na 70 %.