V najbližšom období bude zamestnanosť rásť, očakávajú analytici NBS

0 618
Ilustračné foto. TASR - František Iván

BRATISLAVA – V najbližších mesiacoch by mala zamestnanosť na Slovensku rásť. Očakávajú to analytici Národnej banky Slovenska (NBS).

„Priaznivo sa vyvíja počet voľných pracovných miest, čo spolu s očakávaniami zamestnávateľov ohľadne budúcej zamestnanosti naznačujú, že priaznivý vývoj môže v najbližšom období pokračovať,“ uviedli v krátkom komentári analytici NBS.

Národná banka vo svojej prognóze očakávala, že medzikvartálne tempo rastu zamestnanosti dosiahne v prvom štvrťroku tohto roka úroveň 0,2 %. „Aktuálne údaje nezamestnanosti z úradov práce, ako aj mesačné štatistiky Štatistického úradu SR naznačujú, že rast zamestnanosti by mohol byť oproti prognóze silnejší,“ doplnili analytici NBS.

Ako ďalej uviedli, miera evidovanej nezamestnanosti po sezónnom očistení v marci tohto roka klesla o 0,16 percentuálneho bodu (p.b.) na úroveň 11,81 %. O niečo miernejšie klesla celková miera nezamestnanosti, a to na úroveň 13,46 %. Sezónne neočistená miera evidovanej nezamestnanosti medzimesačne v marci klesla o 0,26 p.b. na 12,06 %. „V evidencii nezamestnaných došlo v marci k ďalšiemu zlepšeniu. Pokračuje trend zotavovania trhu práce z negatívneho krízového šoku,“ priblížili analytici NBS.

Taktiež podľa nich pokračuje pomerne stabilný vývoj umiestňovania uchádzačov do zamestnania a naopak po strate zamestnania prichádza na úrady práce výrazne menej osôb. „K mierne klesajúcemu vývoju odtoku uchádzačov v posledných mesiacoch prispieva skôr slabšie vyraďovanie uchádzačov z administratívnych dôvodov, nie ich slabšie umiestňovanie na trhu práce,“ dodali analytici národnej banky.

Zdroj: TASR

Foto: TASR – František Iván