V košickej UNLP zmenili pracovný čas, časť lekárov protestuje

0 1277
Na snímke Univerzitná nemocnica L. Pasteura

Košice – V košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) prešli od dnešného dňa na akútnych oddeleniach na osemhodinový pracovný čas v trojzmennej prevádzke. Vedenie nemocnice tak riešilo naplnenie nadčasov u lekárov. Protest proti tomu vyjadruje časť lekárov, zastupovaných menšinovými odbormi.

Nezávislá odborová organizácia – Slovenské lekárske odbory pri UNLP obviňuje vedenie nemocnice, že lekárom zmenilo ich pracovný čas v rozpore so Zákonníkom práce, Pracovným poriadkom nemocnice a pracovnými zmluvami. Pre prekročené nadčasy žiada personálne posilnenie, organizačné opatrenia a rokovania v rámci kolektívneho vyjednávania.

„Na niektorých klinikách a oddeleniach je zabezpečená už len aktuálna zdravotná starostlivosť. Lekári na I. chirurgickej klinike ešte dnes o 13.00 h nemali rozpis, ktorý lekár bude pracovať dnes v noci a všetci boli v práci. Lekári na Neurochirurgickej klinike ešte dnes o 12.00 h nevedeli, ako majú prísť do práce zajtra,“ uviedol dnes v stanovisku pre TASR zástupca odborov Martin Paulo.

Odborári upozorňujú, že k 30. septembru 2015 vyčerpalo 80 lekárov z najvyťaženejších kliník a ambulancií UNLP stanovenú hranicu 250 nadčasových hodín, niektorí lekári aj 400 hodín práce nadčas. Hoci o stave vedelo vedenie UNLP od začiatku roka, podľa odborov namiesto dohody s lekármi zvolilo „krízový plán“.

Vedenie nemocnice reagovalo, že úprava pracovného času na osemhodinový je v súlade so Zákonníkom práce. „Keďže mnohí lekári majú naplnené nadčasy, dnešným dňom sme prešli na osemhodinové služby na štyroch akútnych oddeleniach podľa rozpisu tak, aby sme zabezpečili nepretržitú zdravotnú starostlivosť pre našich pacientov. Žiadny krízový režim v nemocnici sa nekoná, ani nehrozí,“ uviedla pre TASR hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová. Odmietla, že by bol súčasný počet lekárov nedostatočný. „Na porovnanie, od januára tohto roka odišlo 30 lekárov a prišlo 65, čiže ten počet stúpol,“ dodala hovorkyňa.

Napriek ústretovým krokom vedenia nemocnice podľa nej odborári trvajú na ďalších nereálnych finančných požiadavkách. Konštatovala, že nesúhlas s prácou nadčas písomne vyjadrilo 70 lekárov. Keďže ide o menšinové odbory, na otvorenie kolektívnej zmluvy by sa museli spojiť s väčšinovou odborovou organizáciou v nemocnici. „Napriek tomu sa vedenie nemocnice už štyrikrát stretlo s týmito odborovými predákmi a intenzívne s nimi rokuje,“ dodala Šustová.