Tri firmy žiadajú od štátu pomoc vo výške 7,71 miliónov eur

0 852
Ilustračné foto. TASR - Henrich Mišovič

BRATISLAVA – Dve spoločnosti s ručením obmedzeným, a to Konfektion E–SK a Sisme Slovakia, žiadajú od štátu investičnú pomoc v celkovej hodnote 4,55 milióna eur.

Vyplýva to z návrhov Ministerstva hospodárstva (MH) SR na jej poskytnutie, ktoré dnes prerokoval a schválil na svojej schôdzi vládny kabinet.

Konfektion E–SK, s. r. o., Prešov, požaduje na realizáciu investičného zámeru rozšírenia existujúceho závodu na výrobu káblových zväzkov pre senzoriku spalín pre ostatné poľnohospodárske a stavebné stroje s dieselovým motorom v lokalite Prešova investičnú pomoc v hodnote 2,80 milióna eur vo forme úľavy na dani z príjmu.

Sisme Slovakia, s. r. o., Malý Krtíš, žiada investičnú pomoc na realizáciu investičného zámeru „Diverzifikácia výroby existujúceho závodu v Malom Krtíši“ v hodnote 1,75 milióna eur, a to na obstaraný dlhodobý a nehmotný majetok v sume 400.000 eur a vo forme úľavy na dani z príjmu vo výške 1,35 milióna eur.

„Cieľom investičného zámeru (Sisme) je zavedenie novej výroby elektrických motorov pre práčky. Realizácia investičného zámeru vo výške 5 miliónov eur je rozložená na obdobie rokov 2015 a 2016. V priamej súvislosti s investičným zámerom sa do konca roku 2018 vytvorí 70 nových pracovných miest,“ doplnilo MH SR.

Konfektion E – SK má jediného spoločníka, a to spoločnosť Konfektion E Elektronik GmbH so sídlom v nemeckom Kressbergu. Firma je členom skupiny Amphenol Corporation so sídlom v USA, ktorá je druhým najvýznamnejším výrobcom elektronických súčiastok a zariadení na svete. Navrhuje, vyrába a obchoduje s elektrickými, elektronickými a optickými konektormi, koaxiálnymi a žilovými káblami a prepojovacími systémami.

Sisme Slovakia je dcérska spoločnosť talianskej Sisme S.p.A., bola založená v roku 2007 ako spoločnosť zameraná na výrobu rotorov a statorov pre hermetické a polohermetické kompresory pre európsky trh.
Spoločnosť Nemak Slovakia, s. r. o., so sídlom v Ladomerskej Vieske, okres Žiar nad Hronom, žiada od štátu investičnú pomoc 3,16 milióna eur, a to vo forme úľavy na dani z príjmu. Vyplýva to z návrhu z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorý dnes schválila vláda SR.

„Cieľom investičného zámeru je rozšírenie výroby o výrobu hliníkových hláv valcov pre benzínové a dieselové motory v okrese Žiar nad Hronom,“ spresnil rezort hospodárstva. Zámer s oprávnenými investičnými nákladmi vo výške 8,75 milióna eur sa má realizovať v rokoch 2014 až 2015, pričom v priamej súvislosti s ním sa do konca roku 2017 vytvorí 107 nových pracovných miest.

Dodávateľmi pre novú produkciu budú Slovalco, a. s., Žiar nad Hronom, SR, Bobrek Aluminium sp. z o. o., Bielsko-Biala, Poľsko, Final Cast, s. r. o., Žiar nad Hronom, SR, a Dalkia, a. s., Žiar nad Hronom, SR.

Nemak Slovakia, s. r. o., sa zaoberá výrobou, distribúciou a exportom zlievarenských výrobkov vyrobených zo zliatin hliníka a vzorov a foriem pre zlievarenskú výrobu, tepelné spracovanie odliatkov. Skupina Nemak pôsobí na Slovensku od roku 2005, keď bol vtedajší vlastník Rautenbach AG prevzatý skupinou Teodora Nemak.