Tretina firiem by zamestnávala viac, keby im faktúry splácali skôr

0 646
Ilustračné foto. TASR - Henrich Mišovič

Bratislava 29. júna (TASR) – Každá tretia firma v Európe by prijala viac zamestnancov, keby od dlžníkov získavala platby rýchlejšie. Vyplýva to z prieskumu Európsky platobný report (EPR) 2015, ktorý uskutočnila spoločnosť Intrum Justitia od februára do apríla na vzorke 9000 firiem v 29 krajinách.

Na otázku, či by prijímali viac pracovníkov, keby boli ich faktúry zaplatené rýchlejšie, odpovedalo kladne 32 % európskych a 40 % slovenských firiem. „To naznačuje, že je tu nielen niekoľko miliónov pracovných miest, ale skôr niekoľko desiatok miliónov pracovných miest, ktorých vytvorenie znemožňujú oneskorené platby,“ konštatoval prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Lars Wollung.

Každá štvrtá firma v Európe (24 %) taktiež uviedla, že oneskorené platby prispievajú k nutnosti prepúšťať zamestnancov. Na Slovensku si to myslí dokonca 28 % spoločností. Takmer tretina slovenských firiem však očakáva, že riziko zo strany ich dlžníkov sa v nadchádzajúcom roku zníži.

Až 6 z 10 spoločností usudzuje, že najdôležitejšou príčinou meškajúcich platieb od zákazníkov sú zámerne oneskorené platby. Za jeden z hlavných dôvodov to považuje aj 64 % slovenských firiem. Podľa Intrum Justitia to znamená, že stratégie korporátneho zadlžovania prispievajú k nižšiemu počtu pracovných miest.

Polovica opýtaných európskych spoločností tvrdí, že dostali požiadavku, aby pristúpili na dlhšiu lehotu splatnosti, než aká im vyhovuje. Takýto tlak potvrdzuje 36 % firiem na Slovensku.