TOP 500 strednej Európy: Týchto 33 slovenských firiem je medzi elitou

0 1612
Ilustračné foto. TASR - Michal Svítok

Bratislava – Viac ako polovica najväčších spoločností v strednej Európe zaznamenala v roku 2014 nárast tržieb. Vyplýva to z výsledkov rebríčka CE Top 500, ktorý dnes zverejnila poradenská spoločnosť Deloitte. Počet slovenských firiem v rebríčku najväčších podnikov v regióne sa medziročne zvýšil na 33. Pozíciu slovenského lídra si pritom udržal výrobca automobilov Volkswagen Slovakia.

Celkové tržby všetkých spoločností v rebríčku dosiahli za uplynulý rok 682 miliárd eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o 1,8 %. Pod vývoj v regióne sa podľa Deloitte podpísala najmä pretrvávajúca slabá výkonnosť firiem v sektore energetiky a prírodných zdrojov, ktoré naďalej trpia pre pokles cien ropy a uhlia sprevádzaný viditeľným znížením predaja elektriny a plynu v dôsledku vysokých priemerných teplôt v roku 2014.

„Okrem poklesu hodnoty lokálnych mien v regióne ovplyvnila výsledky rebríčka aj klesajúca cena energetických zdrojov,“ konštatoval prezident spoločnosti na Slovensku Vladimír Masár. Pripisuje tomu nepriaznivý vplyv na tržby mnohých firiem v sektore energetiky a prírodných zdrojov, ktorých je v rebríčku až 140. „Ak si odmyslíme vplyv problémov v sektore energetiky a prírodných zdrojov, celková situácia je pozitívnejšia,“ dodal.

Oproti minulému roku sa vôbec nezmenilo zloženie a poradie prvej trojky. Poľská spoločnosť PKN Orlen si udržala vedúce postavenie, po nej nasleduje maďarský MOL a česká automobilka Škoda Auto. Najväčší posun na čele rebríčka z ôsmeho na štvrté miesto zaznamenala spoločnosť Jeronimo Martins Polska, piatu priečku obsadila firma PGNiG.

Najväčšie energetické spoločnosti v regióne dosiahli vlani priemerný pokles tržieb o 3,3 %. Naopak, firmám vo výrobnom sektore a v sektore spotrebného tovaru rástli tržby stabilne o 3,1 %, respektíve 1,9 %. Výrobu potiahol najmä automobilový priemysel s priemerným rastom výnosov na úrovni 6,5 %.

Podiel slovenských firiem sa v rebríčku tento rok zvýšil z 28 na 33. Prvý Volkswagen postúpil o tri priečky na 11. miesto. Žilinská automobilka Kia Motors Slovakia si polepšila o štyri priečky a obsadila 21. priečku. Oproti minulému roku tak predbehla spoločnosť Slovnaft, ktorá si na 29. mieste mierne pohoršila. V prvej päťdesiatke firiem s najvyššími tržbami sa umiestnil zo slovenských spoločností aj galantský výrobca televízorov Samsung Electronics Slovakia.

Prečítajte si, ktoré firmy na Slovensku sa umiestnili v rebríčku

11. miesto – Volkswagen Slovakia
21. miesto – Kia Motors Slovakia
29. miesto – Slovnaft
43. miesto – Samsung Electronics Slovakia
55. miesto – Slovenské elektrárne
64. miesto – U.S. Steek Košice
67. miesto – PCA Slovakia
105. miesto – SPP
126. miesto – Tesco Stores SR
163. miesto – Foxconn Slovakia
169. miesto – Mobis Slovakia
188. miesto – Západoslovenská energetika
208. miesto – SEPS
230. miesto – Stredoslovenská energetika
261. miesto – LIDL Slovakia
263. miesto – Continental Matador Rubber
275. miesto – Slovak Telekom
287. miesto – Kaufland Slovakia
312. miesto – OMV Slovensko
342. miesto – Johnson Controls International
346. miesto – Eustream
352. miesto – Unipetrol Slovensko
381. miesto – Orange Slovensko
393. miesto – Continental Matador Truck Tires
399. miesto – Východoslovenská energetika
420. miesto – Faurecia Slovakia
422. miesto – PHOENIX, Zdravotnícke zásobovania
442. miesto – Tate&Lyle Slovakia
459. miesto – SAS Automotive
460. miesto – SHELL Slovakia
482. miesto – Mondi SCP
498. miesto – Billa Slovakia
499. miesto – ŽSR