Tempo rastu priemernej hrubej mzdy v Maďarsku sa v apríli spomalilo

0 508
Ilustračné foto. TASR - Milan Kapusta

BUDAPEŠŤ – Tempo rastu priemernej hrubej mzdy v Maďarsku sa v apríli spomalilo po marcovom prudkom zvýšení. Informovala o tom agentúra RTTNews s odvolaním sa na údaje štatistického úradu v Budapešti.

Podľa najnovších štatistík sa priemerná hrubá mesačná mzda v susednej krajine v apríli zvýšila medziročne o 3,6 %. To je oveľa pomalšie tempo jej rastu ako v marci, keď vyskočila o 4,9 %. No aprílový rast sa viac priblížil k februárovému, keď priemerná hrubá mesačná mzda v Maďarsku stúpla o 3,4 %.

Aj priemerný čistý príjem obyvateľov Maďarska bez zarátania daňových bonusov pre rodiny sa v apríli zvýšil medziročne o 3,6 % po marcovom náraste o 4,9 %.

Platy v súkromných firmách pritom v apríli stúpli o 4,1 %, čo je zrýchlenie oproti ich marcovému nárastu o 3,6 %. Ale vo verejnom sektore sa aprílové tempo ich rastu naopak spomalilo na 1,2 % z marcových 6,4 % a v aj v neziskových organizáciách sa platy v apríli zvýšili menej, a to o 4,1 % po marcovom prudkom náraste o 8,2 %.

Za prvé štyri mesiace tohto roka stúpla priemerná hrubá mzda v Maďarsku medziročne o 3,9 % na 241.576 forintov (776,42 eura).

Zdroj: TASR

Foto: TASR – Milan Kapusta