Stredná Európa je magnetom pre zriaďovanie centier podnikových služieb

0 589
TASR/František Iván
Bratislava – Krajiny strednej a východnej Európy (SVE) sa stali výhodnou lokalitou pre zriaďovanie centier podnikových služieb pre mnohé zahraničné i nadnárodné spoločnosti. Firmy sem láka dobre vzdelaná, jazykovo zdatná a pomerne lacná pracovná sila. Uvádza sa to v súhrnnej správe realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.
Píše sa v nej, že nadnárodné firmy dnes za účelom zriadenia centier podnikových služieb najčastejšie využívajú Poľsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Estónsko, Lotyšsko a Litvu. Teda postkomunistické krajiny, ktorých vzdelávací systém produkuje pomerne vysoký počet vzdelaných ľudí, čo firmám zabezpečuje dostatok vzdelanej pracovnej sily a ďalším bonusom sú relatívne nízke náklady na kancelárskom trhu.

V regióne SVE pôsobí v súčasnosti viac ako 1400 centier, drvivá väčšina z nich sa nachádza v Poľsku – viac ako 900.

Poradenská firma poukázala na to, že v posledných rokoch sa forma outsourcingu služieb zo západnej Európy do SVE využívala veľmi často.

„Stretávali sme sa s obavami, že tento proces sa časom skončí. Opak sa stal pravdou. Množstvo outsourcovaných služieb sa stále zvyšuje a koniec využívania týchto možností je v nedohľadne. Očakávalo sa, že problémom sa postupne stane nedostatok pracovnej sily v regióne. Opäť nás však prekvapila mobilita mladých ľudí, ktorí sa dokázali presťahovať na miesta so zaujímavými pracovnými príležitosťami,“ povedal jej šéf pre SVE Andreas Ridder.

Vzhľadom na to spoločnosť predpokladá, že centrá podnikových služieb zostanú aj v nasledujúcich rokoch silnou stránkou strednej Európy.

V správe sa konštatuje, že Poľsko má silnú konkurenciu medzi ďalšími mestami v krajinách strednej Európy. Mestá ako Brno alebo Kluž sú rovnako rozoznateľné ako Krakov či Vroclav. Navyše pri porovnávaní investičných stimulov ponúkaných jednotlivými štátmi sú kritériá udeľovania podpory v Poľsku oveľa prísnejšie než v Česku alebo Rumunsku.

Na Slovensku nie je podľa CBRE podpora nových investícií v tejto oblasti tak rozvinutá ako v susedných krajinách, ale najmä Bratislava je atraktívnou destináciou pre mnohé zahraničné spoločnosti. Za pozitívum označuje jej polohu, jednotnú európsku menu – euro a zjednodušené postupy a dane.

V SR aktívne pôsobí viac ako 60 centier podnikových služieb, vyše 40 z nich v Bratislave. Medziročne sa počet zamestnancov pracujúcich v tomto segmente zvyšuje o 10 %.

Novými hráčmi v tejto oblasti sú pobaltské krajiny, ktoré veľmi často a rady, najmä vzhľadom na polohu, využívajú predovšetkým spoločnosti zo Škandinávie, uzatvára správa.