Správne vyplnené tlačivo k minimálnemu dôchodku urýchli celý proces

0 836
Ilustračné foto. TASR/Svätopluk Písecký

BRATISLAVA – Sociálna poisťovňa (SP) sa v praxi často stretáva s prípadmi, keď dôchodca výzvu na zaslanie údajov k nároku na minimálny dôchodok nepodpísal vôbec, alebo jeho podpis nebol úradne osvedčený.

Poisťovňa preto opätovne upozorňuje starobných dôchodcov, ktorí v uplynulých dňoch dostali výzvu na uplatnenie nároku na minimálny dôchodok, aby si na tomto tlačive v záujme jeho správneho vyplnenia pozorne preštudovali aj poučenie.

Tlačivo treba po vyplnení podpísať a pritom nezabudnúť najmä na úradné osvedčenie pravosti podpisu u notára alebo na matrike. Až takto vyplnenú výzvu treba zaslať (v priloženej obálke bez platenia poštovného) SP, a to aj vtedy, ak dôchodok z cudziny dôchodca nepoberá a ani nezískal dobu dôchodkového poistenia v cudzine.

„Bez týchto náležitostí nemôže Sociálna poisťovňa rozhodnúť o nároku na minimálny dôchodok a celý proces sa tak zbytočne predĺži. Úradné osvedčenie podpisu môže dôchodca nahradiť aj tak, že výzvu osobne zanesie do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne a po predložení občianskeho preukazu ju podpíše pred zamestnancom Sociálnej poisťovne,“ zdôrazňuje Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.