Spotreba vajec na Slovensku je dlhodobo približne rovnaká

0 429

Bratislava 6. apríla (TASR) – Spotreba vajec sa v SR dlhodobo pohybuje na približne rovnakej úrovni. Uviedol to pre TASR riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniel Molnár.

„Produkciu v 1. štvrťroku 2015 predpokladáme však mierne vyššiu ako v minulom roku, pretože spoločnosť Ekobauernhof postupne obnovuje niektoré farmy po zaniknutej spoločnosti Begokon, a to približne 60 % jej fariem v SR. Postupne v nich nasadzuje nové nosnice – spolu asi 400.000,“ spresnil. Tento proces podľa neho postupne pokračuje už od jesene minulého roku.

Podľa koncepcie, ktorú pripravilo ministerstvo pôdohospodárstva, „je trh s konzumnými vajcami z hľadiska potravinovej vertikály zdravý a plne korešponduje s cieľom dosiahnutia 80-% sebestačnosti“. Prípadné zvyšovanie produkcie by malo byť orientované na vývoz a zlepšovanie bilancie zahraničného obchodu, zdôraznil rezort hospodárstva.

„Pri vajciach je súčasná sebestačnosť nad úrovňou 90 % aj napriek obmedzeniu výroby v spoločnosti Begokon. Predtým sa sebestačnosť blížila k 97 %. Pretože sa na náš trh dovážajú aj vajcia zo zahraničia, približne 10 až 15 %, a podobný je aj vývoz, prípadné zvýšenie objemu výroby vajec bude potrebné umiestniť na trhoch v zahraničí,“informoval ešte vlani Molnár.

Únia hydinárov Slovenska je stavovská dobrovoľná a nepolitická organizácia združujúca slovenských liaharov, chovateľov a spracovateľov hydiny aj producentov slepačích vajec. Vznikla v roku 1996 a v súčasnosti má 30 členov.