Sporiteľom v 2. pilieri sa nebudú dorovnávať dôchodky z rezervy

2 1670
Ilustračné foto. TASR - Pavel Neubauer

Bratislava – Opoziční poslanci dnes v parlamente neuspeli so svojím návrhom, aby sa sporiteľom dorovnávali dôchodky z druhého piliera z rezervného fondu solidarity.

Novelu zákona o sociálnom poistení do Národnej rady (NR) SR predložili strany SDKÚ-DS, KDH, SaS a OĽaNO. Ako uviedli v predkladacej správe, občania zúčastnení na všeobecnom dôchodkovom systéme, ktorého rovnocennou súčasťou je prvý a druhý pilier, sú si podľa Ústavy SR rovní z hľadiska práv a nemožno ich diskriminovať. „Preto ak nastane situácia vplyvom vonkajších faktorov, na ktorú účastníci dôchodkového systému nemajú vplyv a vyjde rôzna výška dôchodku pre účastníkov dvojpilierového systému oproti účastníkom výlučne jednopilierového systému, je potrebné tento rozdiel, aplikovaním princípu solidarity dorovnať,“ navrhovala opozícia.

Podľa poslancov sú všetci povinní rovnako prispievať do jednotlivých fondov, aj do rezervného fondu solidarity vo výške 4,75 % zo mzdy. „Ale keď vstúpia do dôchodkového veku, tak tí, ktorí sú účastníci druhého piliera, už nemajú nárok na to, aby mohli byť v prípade potreby, ak sú ich dôchodky nižšej kategórie, v plnej miere posilnení práve z tohto rezervného fondu solidarity. Naopak, tí, ktorí sú len v prvom pilieri, čerpajú túto možnosť v plnom rozsahu,“ priblížil poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník.

Vláda podľa opozície pri zavádzaní minimálneho dôchodku nastolila diskriminačný prístup a rozhodla sa trestať tých, ktorí si sporia aj v druhom pilieri. Opozičné riešenie spočívalo v tom, že ak človek z dvojpilierového systému odíde do dôchodku a bude mať o niečo nižší dôchodok, ako keby bol len v prvom pilieri, z rezervného fondu solidarity sa navýši tak, aby nebol nižší ako dôchodok človeka len z prvého piliera.

  • akým právom štát vyberá

    príspevok do rezervného fondu od účastníkov II. piliera, keď im potom odmietne z neho prispieť?
    Kedy zasiahne prezident? A kedy bude podanie na Ústavný súd?
    Alebo všetci tolerujú výpalníctvo pod vedením R.F.?

  • Milli

    Je mi to fakt šesť osem, nech si strčí svoj minimálny dôchodok celý RF kam potrebuje. Žiadneho dôchodku sa pri tomto životnom štýle a strese aj tak nedožijeme. Preto peniaze, ktoré MUSÍM odvádzať (a nikto sa ma nepýta, či chcem), radšej prenechám do dedičstva svojmu synovi, než ich nechať týmto nenažrancom, ktorí urobia všetko preto, aby sme sa žiadneho dôchodku nedožili. Môžu mi vypisovať milióny listov (s vyhrážkami aj bez nich, čo aj robia), nie, neodídem z druhého piliera a nie, nepošlem tieto peniaze štátu. Nečakám ani od štátu, že sa o mňa v starobe postará, lebo by som aj tak umrela od hladu a 270 eur o 30 rokov nebude hrať žiadnu rolu :-))