SP: Priemerný počet dávky materské bol vlani 26.330 mesačne

1 801
Ilustračné foto. FOTO: TASR/BYE

Bratislava – Priemerný počet dávky materské v minulom roku bol 26.330 mesačne. Priemerná výška dávky bola 478 eur. Uviedli to dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi predstavitelia Sociálnej poisťovne.

Zamestnankyňa, ako uviedli, predkladá žiadosť o materské na potvrdenie zamestnávateľovi a až potom ju doručí pobočke Sociálnej poisťovne. Doručiť žiadosť príslušnej pobočke je povinnosťou samotnej poistenky. Podľa nich práve problematika dávky materské, podmienky na jej získanie a mnohé ďalšie sú najčastejšie otázky, ktoré záujemkyne žiadajú od poradensko-informačného centra poisťovne.

Príslušnou pobočkou na doručenie žiadosti o dávku materské je v prípade zamestnankyne pobočka, v ktorej je registrovaný jej zamestnávateľ, ostatné mamičky – SZČO a dobrovoľne poistené osoby – ju doručia pobočke v mieste svojho trvalého pobytu.

Ako zdôraznili zástupcovia poisťovne, žiadosť musí byť podpísaná s vyznačením spôsobu platby a s vyznačením dátumu, odkedy si chce nárok na materské uplatniť. Tento dátum vyznačuje nastávajúca matka a nie gynekológ. Ten vyznačuje len predpokladaný termín pôrodu.