SNS podala pozmeňujúci návrh na zavedenie inštitútu 13. a 14. platu

0 510

Novelou Zákonníka práce sa má do praxe zaviesť dobrovoľný 13. a 14. plat pre zamestnancov, ktorý má byť postupne oslobodený od daní a odvodov. Pozmeňujúci návrh k tejto právnej norme predložil poslanec Radovan Baláž za stranu SNS na úvod 7. rokovacieho dňa 26. schôdze Národnej rady SR.

Prvýkrát má byť 13. plat vyplatený v júni tohto roka. Podmienkou sú dva nepretržite odpracované roky vo firme. Ak ide o pracovníka, ktorý odpracoval vo firme štyri roky, v decembri môže dostať ďalšiu odmenu, teda 14. plat, ale podmienkou tiež bude, aby dostal predtým aj 13. plat. Vyplácanie týchto platov má byť v dobrovoľnom režime.

Pozmeňujúci návrh upravuje postupné daňovo-odvodové zvýhodnenie týchto platov, podmienkou je, že zamestnávateľ musí vyplatiť zamestnancovi tieto odmeny vo výške jeho priemerného mesačného zárobku. Úľavy však majú byť najviac z odmeny do výšky 500 eur.

„Z údajov uvedených na mzdovom liste zamestnávateľ vystaví zamestnancovi potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, ktoré je rozhodujúce na výpočet základu dane, preddavkov na daň a dane za príslušné zdaňovacie obdobie. „Toto potvrdenie bude obsahovať aj údaje o vyplatených sumách mzdy pri príležitosti obdobia letných dovoleniek a mzdy pri príležitosti vianočných sviatkov a bude prílohou žiadosti o ročné zúčtovanie preddavkov na daň a daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby,“
 píše sa v pozmeňujúcom návrhu.

Viacerým poslancom prepadlo poradie do rozpravy, keďže v rokovacej sále neboli prítomní. Jediným poslancom do rozpravy zostal okrem Baláža poslanec Ondrej Dostál (SaS). Poslanci tak o novele zákonníka budú rokovať len minimálne.

Popoludní príde na rad pravidelná Hodina otázok. Dušan Bublavý (Smer-SD) sa pýta premiéra, kedy sa rast minimálnej mzdy prehupne nad 500 eur. Niekoľko otázok je aj na ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú (nominantka SNS). Opozičná poslankyňa Soňa Gaborčáková (OĽaNO) sa pýta na legislatívne pravidlá náhradného užívania poľnohospodárskych pozemkov. Juraja Blanára (Smer-SD) zase zaujíma, ako sa napĺňa ozdravný plán Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Dostál: Zvyšovanie príplatkov za prácu je PR strany Smer-SD a SNS

Zavedenie 13. a 14. platu, ako aj zvyšovanie príplatkov za prácu zamestnancov je obyčajným PR strany Smer-SD a SNS. Presvedčený je o tom opozičný poslanec SaS Ondrej Dostál.

Poslanci SNS predložili k novele Zákonníka práce z dielne poslancov Smeru-SD pozmeňujúci návrh, ktorým sa má inštitút 13. a 14. platu zaviesť do praxe na dobrovoľnej báze. Podľa Dostála je tento krok v rozpore s legislatívnymi pravidlami, navyše rieši nesúvisiace zákony. Preto neplánuje novelu podporiť. „Mzda by mala byť záležitosťou dohody zamestnanca a zamestnávateľa. Štát v podobe zákonov by do toho mal hovoriť čo najmenej. Ideme dvíhať príplatky a štát ide do toho hovoriť viac,“ skonštatoval Dostál. Podľa neho takéto „PR Smeru-SD ide na úkor zamestnávateľov, lebo príplatky budú platiť oni a nie štát“.

Kritiku odmietol jeden z predkladateľov novely Ľubomír Petrák (Smer-SD). „Všetci tvrdíte, že na Slovensku sú nízke mzdy a vo chvíli, keď predkladáme súbor zákonov, že dvíhame mzdy cez vyššie príplatky, dvíhame minimálnu mzdu, tak máte s tým zásadný problém. Tomu ja nerozumiem,“ podotkol Petrák.

Dostál na to reagoval a uviedol, že si ho mýli s nejakým iným opozičným poslancom. „Ja som nikdy nehovoril o tom, že sa majú mzdy riešiť spôsobom, že štát bude niečo meniť v zákonoch a bude nariaďovať vyššiu minimálnu mzdu. Ja si myslím, že mzdy vzrastú, keď vzrastie ekonomika,“ podotkol Dostál.

Ďalší z predkladateľov novely Ján Podmanický (Smer-SD) odmieta, že Smer-SD si týmto zákonom robí PR. „Logicky, keď je strana vo vláde spolu s Mostom-Híd a SNS, tak logicky každý návrh zákona, ktorý pomáha slušným pracujúcim ľuďom, tak môže byť vnímaný ako PR. Cítim ale vo vašich slovách tichú závisť, že možno vy neprichádzate s takýmito opatreniami,“podotkol v súvislosti s kritikou opozície Podmanický. Novela podľa neho významne pomôže zvýšiť príjmy pracujúcich na Slovensku.

Diskusia o novele Zákonníka práce bola krátka, nakoľko pre neprítomnosť viacerým poslancom prepadlo poradie. Plénum definitívne odhlasuje novelu dnes doobeda o 11. hodine.