SNS by zatvorila obchody cez sviatky a nedele, opozícia je proti

0 745
TASR

Bratislava – Slovenská národná strana (SNS) by bola za zatvorenie obchodov počas štátnych sviatkov aj nedieľ. Most-Híd to zatiaľ nepovažuje za silný spoločenský problém. Poukazuje na Maďarsko, kde nedeľný predaj zakázali a neskôr zrušili. Smer-SD zaujme stanovisko po programovom vyhlásení vlády. #Sieť sa dosiaľ pre TASR nevyjadrila.

SNS pripomenula, že v minulosti už podporila iniciatívy za zákaz práce v nedeľu. „Už pred niekoľkými rokmi SNS navrhla novelu Zákonníka práce, ktorá by upravovala prácu v nedeľu a vo sviatky. Podľa SNS kampaň proti nedeľnej práci nepoukazuje len na činnosť hypermarketov, ale aj na prácu v stavebníctve či v iných oblastiach, kde prevádzka počas siedmeho dňa v týždni nie je nevyhnutná. V súčasnosti môže byť táto téma výsledkom dohody koaličných partnerov,“ uviedla tlačová tajomníčka národniarov Zuzana Kohútková.

Most-Híd o téme nerokoval. „V prípade, že sa to stane, budeme sa s ňou určite zaoberať. Sme presvedčení, že k rozhodnutiu v tejto téme má dôjsť až po širokej diskusii. Negatívnym príkladom môže byť Maďarsko, kde pred pár rokmi zakázali nedeľný predaj, a tento týždeň svoje rozhodnutie tá istá vláda zrušila,“ reagoval hovorca Mosta-Híd András Nagy.

Opozícia je proti

Opozičné strany SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina – Boris Kollár sú proti zatvoreniu obchodov počas štátnych sviatkov a nedieľ. Boris Kollár je zásadne proti. SaS by zatvorenie obchodov ponechala na dobrovoľnom rozhodnutí obchodníkov. OĽaNO-NOVA boli chcelo kompromis, pri ktorom by boli obchody zatvorené od 22.00 h v sobotu do 14.00 h v nedeľu, teda v čase, kedy do nich chodí najmenej ľudí.

„Nemenili by sme súčasný stav. Sme proti tomu, aby sa zákonom zakazovalo mať vo sviatky alebo nedele, alebo akékoľvek iné dni otvorené obchody,“ povedala pre TASR podpredsedníčka SaS Jana Kiššová s tým, že takýto krok je obmedzovaním podnikania a mal by mnohé negatívne ekonomické dosahy.

Pri znížení počtu otvorených dní v týždni by sa podľa SaS znížila potreba pracovnej sily. „V dôsledku toho by ubudli tisíce pracovných miest, čo by spôsobilo zvýšenú nezamestnanosť, znížené príjmy do štátneho rozpočtu z daní fyzických osôb, výpadok odvodov, zvýšené nároky na podporu v nezamestnanosti, atď.,“ uviedla Kiššová.

Zásadne proti zatvoreniu obchodov počas štátnych sviatkov a nedieľ je Boris Kollár. „Vyhovuje nám súčasných 3,5 dňa. Je to optimálne. Budem hlasovať proti zatvoreniu obchodov počas nedieľ a štátnych sviatkov,“ povedal pre TASR Kollár.

Podľa neho sa táto téma týka len veľkých nákupných centier, v malých obciach sú obchody v nedele a štátne sviatky zatvorené. „Rodina, ktorá nemôže byť cez týždeň spolu, si potrebuje nakúpiť, možno ísť do kina, dať si kávu. Urobí to v tom centre. Z nákupných centier sa začína stávať akýsi životný štýl. Ak by sme tie obchody zavreli, bolo by to, akoby ste zavreli park,“ vysvetlil Kollár.

Veľmi zásadný je podľa neho aj ekonomický moment zatvorenia obchodov počas štátnych sviatkov či nedieľ. Hovorí o výpadku príjmov pre štátny rozpočet. Štát si to podľa neho nemôže dovoliť. „Ten výpadok na zdrojoch je neakceptovateľný,“ vyhlásil.

OĽaNO-NOVA navrhuje vyriešiť boj za a proti zatváraniu obchodov kompromisom. „Tak, aby boli obchody zatvorené od 22.00 h v sobotu do 14.00 h v nedeľu, t.j. v čase, kedy do nich chodí najmenej ľudí,“ objasnil hovorca hnutia Dano Mitas.

Analytik nesúhlasí

Odpoveď na to, či zatvoriť alebo nezatvoriť obchody počas štátnych sviatkov, by mali dať podľa analytika agentúry pre prieskum trhu Terno Ľubomíra Drahovského samotní spotrebitelia.

„Treba sa pýtať spotrebiteľa, treba analyzovať, čo kupujúci chce a čo nechce a podľa toho prijímať rozhodnutia,“uviedol Drahovský pre TASR.

Objektívny pohľad by podľa neho priniesol prieskum, ktorý by hovoril nielen o predajniach v mestách, ale aj na vidieku. Na vidieku totiž podľa Drahovského napríklad fungujú viaceré predajne aj v nedeľu dopoludnia.„Pretože ľudia sú zvyknutí cestou z kostola alebo do kostola nakúpiť,“ opísal.

Poznatky má pritom také, že zatvorenie obchodov niekedy nechce veľká časť spotrebiteľov a zároveň ani veľká časť zamestnancov. Nechcú totiž prísť o príplatky za prácu počas sviatkov, keďže zárobky v obchode nie sú vysoké.

Odbory chcú diskusiu

V súčasnosti by totiž odbory chceli opäť rozprúdiť odbornú diskusiu o možnosti zatvorenia obchodov počas štátnych sviatkov či nedieľ. V minulosti sa im takýto návrh už niekoľkokrát nepodarilo presadiť, najnovšie by tak chceli najprv nájsť spoločnú reč so samotnými obchodníkmi a dohodnúť sa s nimi na vzájomnom kompromise. Na začiatok by preto chceli vyrokovať aspoň zatvorenie obchodov počas štátnych sviatkov.

Zväz obchodu a cestovného ruchu vidí možnosť dohody s odbormi o zatvorení predajní počas štátnych sviatkov. Chce si však tiež v prvom rade vypočuť názor spotrebiteľov.

Momentálne musia byť na Slovensku obchody zatvorené zo zákona celkovo 3,5 dňa. A to na Nový rok, Veľkonočnú nedeľu, na Prvý sviatok vianočný a na Štedrý deň od 12.00 h. Keby sa k týmto dňom pridali ešte zvyšné sviatky, pribudlo by ďalších 12 dní do roka, počas ktorých by boli obchody zatvorené.