Slovenský investičný trh sa rozbieha, aktivita sa očakáva v 2. polroku

0 752
Ilustračné foto. TASR/AP

Bratislava 19. júla (TASR) – Do nehnuteľností v strednej a východnej Európe smerovali počas prvého polroka 2015 investície v objeme 2,55 miliardy eur. Vyplýva to z aktuálnych údajov poradenskej spoločnosti JLL, ktorá síce upozornila na 12-% pokles objemu oproti rovnakému obdobiu minulého roka, vyhliadky na druhý polrok však podľa nej predpovedajú pre región opäť silný rok.

Aktuálne v regióne vedie Česko, kde sa zatiaľ sústredilo približne 47 % celkovej transakčnej aktivity. Druhé v poradí je Poľsko (32 %), nasleduje Maďarsko (11 %), Rumunsko (7,5 %), Slovensko (0,5 %) a kapitálové trhy juhovýchodnej Európy s podielom 2 %.

Slovenský investičný trh sa podľa JLL zatiaľ rozbieha. „Záujmu investorov na Slovensku momentálne dominuje segment logistiky a ľahkého priemyslu, ktorému úspešne sekundujú kancelárske budovy,“ uviedol konateľ a vedúci investičného oddelenia spoločnosti v SR Miroslav Barnáš.

V prvom polroku sa na Slovensku uzatvorili dve menšie investičné transakcie. Uzatvorenie väčšieho počtu transakcií naprieč všetkými sektormi realitného trhu je naplánované na druhú polovicu roka.

Oživenie v kancelárskom odvetví očakáva Barnáš počas letných alebo jesenných mesiacov. Ako povedal, maloobchodný sektor je momentálne pozadu v porovnaní s výbornými výsledkami z minulého roka. Doposiaľ bola na retailovom trhu zrealizovaná jedna menšia investičná transakcia ako súčasť paneurópskeho portfólia, keď sa predalo lokálne nákupné centrum Hron v Podunajských Biskupiciach.

„Neočakávame, že tohtoročný objem investícií dosiahne rovnako rekordnú úroveň minulého roka 610 miliónov eur, avšak počet transakcií bude určite vyšší ako vlani. Zahraniční investori momentálne hrajú na trhu dominantnú úlohu. Dostali sme sa do bodu, kedy sa rozdiely medzi očakávaniami predávajúcich a kupujúcich konečne stretávajú,“ dodal Barnáš.

Slovensko vníma dnes už opäť ako investičnú destináciu, a to najmä vďaka existujúcim možnostiam financovania, zaujímavej ponuke, priaznivým trhovým podmienkam a atraktívnym cenám v porovnaní s ostatnými kapitálovými trhmi regiónu.