Slovenské mliekarne vyprodukujú ročne tovar v hodnote asi 580 mil. eur

0 381
Ilustračné foto. TASR - Pavol Ďurčo

BRATISLAVA – Slovenské mliekarne v odbytových cenách vyprodukujú ročne tovar v hodnote približne 580 miliónov eur. Uviedol to dnes prezident Slovenského mliekarenského zväzu (SMZ) Stanislav Voskár na tlačovej konferencii v Bratislave, ktorou s predsedom Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) Alexandrom Pastorekom symbolicky odštartovali kampaň na záchranu slovenského odvetvia výroby a spracovania mlieka.

V uvedenej hodnote by v odbytových cenách mala byť aj spotreba v SR, pokiaľ sa preráta cez mliečne výrobky. „K tomuto číslu si musíme však prirátať, že dovoz na Slovensko je vyšší než 300 miliónov eur. Náš export mlieka a mliečnych výrobkov je na úrovni len 250 miliónov eur,“ priblížil.

Štruktúra mliekarenského exportu zo SR sa podľa Voskára vo veľkej miere realizuje len pri produktoch a komoditách s nízkou pridanou hodnotou. „Zatiaľ čo import sem prichádza, dá sa povedať, v celej štruktúre mliečnych tovarových skupín. Podotkol by som, že je to hlavne maslo, syry, tvarohy, kyslo-mliečne a ďalšie mliečne výrobky. Pokiaľ ide o konzumné mlieko, evidujeme import najmä z Poľska a Česka,“ dodal.

 

Zdroj: TASR

Foto. TASR – Pavol Ďurčo