Slovenské firmy by sa mali zapojiť do 40-miliónového projektu

0 787
Na snímke podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Bratislava/Teherán 12. marca  – Projektu rozšírenia výroby pneumatík pre nákladné automobily v Iráne v celkovom objeme okolo 40 miliónov eur by sa mali zúčastniť aj slovenské spoločnosti. Memorandum o porozumení s najväčším výrobcom plášťov v krajine Barez podpísal tento týždeň v Teheráne generálny riaditeľ Mesnac European Research and Technical Centre (MERTC) z Dubnice nad Váhom Karol Vanko. Stalo sa tak počas pracovnej cesty slovenskej delegácie pod vedením podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho.

V Iráne Vanko zastupoval tri slovenské spoločnosti, ktoré vyrábajú stroje pre gumárenský priemysel. Okrem MERTC (nepriamy nástupca zrušenej divízie Matador Machinery) ešte Konštrukta – TireTech so sídlom v Trenčíne a Vipo z Partizánskeho. V krajine pôsobia už dlhšie a doteraz sem dodali stroje za približne 20 miliónov eur.

Pre spoločnosť Barez, ktorá je v Iráne vedúcou firmou vo výrobe pneumatík, momentálne montujú stroje pre ich nový závod na osobné plášte. Projekt pre nákladné plášte bude pokračovaním vzájomnej spolupráce. „Celkový objem nového projektu bude okolo 40 miliónov eur, z toho 25 miliónov eur strojov vyrobených na Slovensku,“ vyčíslil Vanko.

V krátkom čase po podpise memoranda by malo dôjsť aj k uzatvoreniu konkrétnych zmlúv. „Dohodli sme sa, že v priebehu nejakých dvoch mesiacov by sme mali uzatvoriť kontrakt a potom sa začnú vybavovať medzibankové zmluvy. V priebehu možno troch, štyroch mesiacov by mal vstúpiť kontrakt do platnosti a začíname vyrábať,“ avizoval Vanko. Po výrobe, dodávke a montáži strojového vybavenia by sa výroba v rozšírenom závode mohla spustiť do konca roka 2018.

V Iráne je okrem dodávky samotných strojov dôležitá aj otázka financovania, zdôraznil Vanko. Krajina má totiž aj po vlaňajšom uvoľnení medzinárodných sankcií problémy s napojením na svetový bankový systém. „Preto sme veľmi spokojní s tým, že sme mohli byť súčasťou týchto medzivládnych rokovaní. Bola tu prítomná aj Eximbanka. Pre nás je veľmi podstatné, aby sme ponúkli zákazníkovi nielen samotné stroje a naše skúsenosti, ale aj finančný servis. To je kľúčová vec v Iráne,“ dodal.