Slovákom je horúco, takto sa to prejavilo na odbere elektriny

0 521
Ilustračné foto. TASR - archív

Bratislava – Aj pri aktuálnych horúčavách je odber elektrickej energie stále nižší ako zimné maximá, a to aj napriek neustále rastúcemu využívaniu klimatizačných zariadení. Uviedla to pre TASR hovorkyňa spoločnosti Západoslovenská energetika, a.s., (ZSE) Michaela Dobošová.

„Veľmi zjednodušene by sa dalo povedať, že kúrenie v zime ešte stále prevyšuje chladenie v lete, pričom štatistiky naznačujú, že objemy elektriny spotrebovanej pre tieto účely sa postupne budú vyrovnávať. Momentálne máme zvýšenú spotrebu o 10 % oproti spotrebe v posledných týždňoch júla, keď bolo relatívne chladnejšie počasie,“spresnila.

Pri výbere klimatizácie je podľa Dobošovej potrebné zvážiť charakter priestoru, ktorý je potrebné chladiť – predovšetkým plochu okien, stien a strechy, ktoré sú v priamom kontakte s vonkajším prostredím, prípadne či je objekt zateplený. Ďalšie už nestavebné faktory sú napríklad energetická spotreba na štítku, miera hlučnosti, prípadne doplnkové funkcionality, napríklad peľový filter, možnosť diaľkového ovládania, smart aplikácie.

„Náklady sa dajú šetriť pri kúpe klimatizácie, kde odporúčame brať do úvahy hodnotu na energetickom štítku. Platí to rovnako, ako u ostatných spotrebičov, čím vyššia kategória, tým menšia spotreba elektriny,“ upozornila.

Zdôraznila, že náklady na používanie klimatizácie sa líšia podľa intenzity jej používania a počasia v danom roku. „V každom prípade by sa mali pohybovať medzi 40 ž 60 eurami za rok. Určite však neodporúčame šetriť na servise a čistení klimatizácie, čo je tiež náklad,“ podčiarkla.

„Ak domácnosť nemá klimatizáciu, dôležité je tienenie (žalúzie) a správne vetranie v čase, keď je teplota vzduchu vonku nižšia ako vo vnútri. Lepšej klíme v okolí domu pomôže aj výsadba stromov, rastlín a vodné prvky,“ dodala Dobošová.