Slováci si mohli v apríli na bývanie požičiavať v bankách lacnejšie

0 665
Ilustračné foto. TASR

BRATISLAVA – V apríli tohto roka si Slováci mohli v bankách požičiavať na bývanie lacnejšie. Priemerná úroková sadzba totiž dosiahla nové dno, a to 2,62 %.

Objem poskytnutých hypoték a iných úverov na bývanie obyvateľom bol v štvrtom mesiaci vyše 440 miliónov eur, čo je medziročne o 3,3 % menej. Vo svojom aktuálnom komentári to konštatuje spoločnosť Fincentrum na základe aktualizovaných údajov Národnej banky Slovenska (NBS).
Trh s úvermi na bývanie ale v tomto roku rastie dvojciferným tempom. Ako vyplýva z analýzy Fincentra, za prvé štyri mesiace záujemcovia dostali od bánk už vyše 1,77 miliardy eur, čo je takmer o 16 % viac ako v rovnakom období vlani.

„Hlavným motívom zostávajú výhodné úrokové sadzby, ktoré klienti využívajú najmä na refinancovanie starších a drahších úverov,“ uviedol senior analytik spoločnosti Peter Világi. Podľa jeho slov stačí, keď si klient porovná kategóriu fixácií úverov na jeden až päť rokov, v ktorej sa v súčasnosti poskytujú takmer všetky úvery na bývanie. „V apríli bola priemerná úroková sadzba na existujúcich úveroch v tejto kategórii 5,13 %,“ tvrdí Világi.

Dobrou správou pre klientov podľa neho je, že akciové ponuky bánk v máji neskončili. Naďalej je najnižšou úrokovou sadzbou na trhu 1,49 % a nie je problém získať úver s úročením okolo 1,8 %. „Naďalej však platí, že sa to týka pôžičiek s financovaním do 90 % hodnoty založenej nehnuteľnosti. Za úvery vo výške od 90 do 100 % hodnoty zábezpeky si klienti priplatia,“ priblížil analytik.

Zároveň očakáva, že máj by mohol priniesť rekordy v počte poskytnutých úverov. „Máj býva jedným z vrcholov hypotekárnej sezóny. Predbežné čísla odovzdanej produkcie našej spoločnosti to potvrdzujú,“ dodal Világi.

Zdroj: TASR

Foto: TASR