Slováci najčastejšie využívajú spotrebiteľské úvery na rekonštrukciu

0 541

Bratislava 7. augusta (TASR) – Rekonštrukcia a zariadenie domácnosti – to sú dva najčastejšie účely, na ktoré Slováci využívajú spotrebiteľské úvery. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry GfK, ktorý uskutočnila pre Prvú stavebnú sporiteľňu (PSS).

Z prieskumu vyplynulo, že 16 % ľudí v súčasnosti spláca spotrebiteľský úver v niektorej z bánk, 42 % Slovákov ďalej deklarovalo, že momentálne úver nemá, ale má s ním skúsenosť z minulosti. Zvyšných 42 % občanov zatiaľ takýto typ úveru ešte nemalo.

Najčastejšie pritom požičané peniaze z banky ľudia plánujú využiť na rekonštrukciu domácností. V prieskume to uviedlo 26 % opýtaných, 23 % ľudí zase plánuje peniaze minúť na zariadenie domu alebo bytu.

Z hľadiska krajov pri rekonštrukciách vedie východné Slovensko, kde až 33 % ľudí plánuje využiť spotrebiteľské úvery práve na tento účel. V Bratislave zase 39 % ľudí uviedlo, že finančné prostriedky používajú na nákup čiernej techniky.

Slováci sa pritom pri rozhodovaní o spotrebiteľskom úvere orientujú najmä podľa jednoduchosti vybavenia pôžičky a výšky mesačnej splátky. „Medzi mladými ľuďmi od 18 do 29 rokov vyhráva najmä jednoduchosť, ktorá je dôležitá až pre 23 % z nich. Jedným z rozhodujúcich faktorov je tiež úroková sadzba a celkové preplatenie spotrebiteľského úveru. Pri výbere ju preferuje 18 % Slovákov,“ uvádza sa v prieskume.

Kritériá pre výber pôžičky sú pritom v jednotlivých krajoch na Slovensku odlišné. Kým na strednom a východnom Slovensku je najrozhodujúcejším faktorom práve jednoduchosť vybavenia úveru, v Bratislave vyhráva úroková sadzba a celkové preplatenie úveru. „Najpočetnejšiu skupinu Slovákov tvoria tí, ktorí sú ochotní akceptovať vybavenie úveru do jedného týždňa. Nasleduje skupina, ktorá chce mať peniaze vyplatené do troch dní,“ uvádza sa vo výsledkoch z prieskumu. Minimálny počet ľudí, a to len 6 %, akceptuje vybavenie spotrebiteľského úveru aj nad dva týždne.