SDKÚ-DS: Zvyšuje sa bremeno, ktoré nesú na pleciach malí a strední podnikatelia

0 526
Na archívnej snímke Pavol Frešo. Foto: Archív SDKÚ-DS

BRATISLAVA – Na Slovensku sa vzďaľuje daňová sloboda. Kým v roku 2012 bol Deň daňovej slobody 1. júna, v tomto roku pripadol na 4. jún. Dramaticky ubúdajú živnostníci a klesá počet novozaložených„eseročiek“. Tvrdí to opozičná strana SDKÚ-DS.

Strana je pritom presvedčená, že slovenská ekonomika stojí na práci živnostníkov a malých podnikateľov, pretože práve oni vytvárajú väčšinu hrubého domáceho produktu (HDP). Napriek tomu sú to práve oni, ktorí najviac podľa SDKÚ-DS pociťujú rozhodnutia vlády v oblasti podnikania. „Dôkazom, že sa zvyšuje bremeno, ktoré nesú na pleciach malí a strední podnikatelia, je skutočnosť, že počet novozaložených eseročiek medziročne klesol o polovicu. Čiže na budovaní Ficovho pseudosociálneho štátu sa nepodieľajú tí najbohatší oligarchovia, ale majitelia rodinných a drobných firiem s pár zamestnancami,“ uviedol v správe pre médiá predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Strana taktiež uviedla, že pokles novozaložených firiem vládu nezabrzdil vo zvyšovaní výdavkov. Podľa SDKÚ-DS to znamená, že menej ľudí vytvára hodnoty, ktoré súčasná vláda neefektívne míňa. Navyše vláda míňa čoraz viac. Odhadovaná výška celkovej miery prerozdeľovania na Slovensku je 41,8 %. „Takže z každého eura, čo Slovák zarobí, 42 centov sa použije na fungovanie štátu,“ doplnil predseda Sekcie zamestnanosti a podnikania SDKÚ-DS Milan Roman.

Opozičná strana preto navrhuje niekoľko riešení na zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku. Napríklad by sa mal zjednodušiť systém sociálnych a zdravotných odvodov, ktorý by podporil rast zamestnanosti. „Okrem toho je potrebné znížiť celkové odvodové zaťaženie, ktoré patrí medzi najvyššie,“ navrhuje SDKÚ-DS.

Taktiež by mali zamestnávatelia štátu odvádzať len jednu platbu. „Namiesto platby do štátnej pokladnice na dva účty a do zdravotnej poisťovne pošle podnikateľ len jednu platbu a na základe elektronického výkazu, ako je už dnes, si štát sám platby rozdelí na správne účty. Zamestnávateľ tým ušetrí na poplatkoch banke a práci účtovníčok,“predpokladá strana.

Zároveň navrhuje aj opatrenia na podporu malých a stredných firiem. Jedným z nich je, aby takéto firmy do určitého obratu a počtu zamestnancov mali polovičnú daň. Strana predpokladá, že by sa tak zvýšila ochota firiem platiť dane. „Zamestnávatelia nebudú hľadať prostriedky na optimalizáciu príjmov a svoju energiu budú venovať rozvoju svojej firmy,“ dodala SDKÚ-DS.

Zdroj: TASR

Foto: Archív SDKÚ-DS