RICHTER: Začal som prvé konzultácie o zvýšení daňového bonusu na dieťa

0 616
Na archívnej snímke Ján Richter. TASR - Michal Svítok
Bratislava – Minister práce Ján Richter (Smer-SD) konzultuje s rezortom financií možné zvýšenie daňového bonusu na dieťa. Považuje ho totiž za dôležitý nástroj pomoci mladým rodinám.

„Už som začal s ministrom financií na túto tému prvé konzultácie. Z hľadiska zodpovednosti je to otázka Ministerstva financií (MF) SR, ale je to veľmi vhodný spôsob a prostriedok, ako pomôcť mladým rodinám a budem ho v maximálnej miere podporovať,“ skonštatoval v rozhovore pre TASR Richter.

Analýza tohto opatrenia by mohla byť pripravená počas tohto roka. „Osobne som presvedčený, že v priebehu roka 2017 by sme mali pripraviť nejakú víziu a dospieť k rozumným číslam, ktoré by súviseli s umožnením posilnenia tejto oblasti, tohto kvázi príspevku. Je to jedna z ciest, ktorá je veľmi dôležitá,“ myslí si Richter.

Podľa Ministerstva financií SR však rozhodnutie o zvýšení daňového bonusu na dieťa nie je možné urobiť bez zástupcov samosprávy. „Malo by negatívny dopad na ich rozpočet,“ zdôvodnil tlačový odbor MF SR.

Zvýšenie daňového bonusu na dieťa pritom už v parlamente vlani navrhovali opoziční poslanci. Snažilo sa o to hnutie OĽaNO-NOVA aj nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Ten plánuje návrh opätovne predložiť. „Považujem za prioritu znižovanie odvodov a daní pre bežné pracujúce rodiny. Zvýšenie daňového bonusu je jedným z troch kľúčových opatrení, ktoré by mohlo k tomu pomôcť,“ myslí si Beblavý.

Pripomenul skúsenosti z minulosti, že vláda neprijímala opozičné návrhy, ale neskôr sa nimi inšpirovala alebo si ich prevzala za svoje. „Oni nikdy nemôžu schváliť takýto opozičný návrh, ale ak sa návrh vyskytne a začne o ňom verejná diskusia, tak o pol roka, o rok s ním príde aj vláda. Dúfam, že sa to naplní aj v tomto prípade a rodičom sa konečne začne pomáhať,“ dodal v súvislosti s daňovým bonusom Beblavý s tým, že návrh na jeho zvýšenie plánuje predložiť opätovne.

V tomto roku zostala výška daňového bonusu rovnaká ako vlani, dosahuje 21,41 eura na jedno dieťa mesačne. Uplatniť si ho môže rodič, ktorého príjem predstavuje za predošlý rok 6-násobok minimálnej mzdy. Daňový bonus sa zvyšuje podľa vývoja životného minima. Poslednýkrát došlo k jeho zvýšeniu 1. júla 2013 na úroveň 198,09 eura.