RICHTER: Na prvý pilier treba dať tento rok vyše 900 mil. eur

0 451
Na archívnej snímke vľavo premiér SR Robert Fico a vpravo minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter.

Bratislava 29. marca (TASR) – Za prvých 10 dní otvorenia druhého piliera z neho vystúpilo približne 3500 ľudí a vstúpilo asi 500. V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol minister práce Ján Richter (Smer-SD). Zopakoval, že dôchodky sporiteľov z kombinovaného piliera sú v porovnaní s dôchodkami len z prvého piliera nižšie. „Nikoho nevyháňame, dávame opätovne šancu,“ povedal s tým, že druhý pilier sa už v budúcnosti zrejme často otvárať nebude.

Sociálna poisťovňa v rámci kampane informuje, že druhý pilier je nevýhodný pre zhruba 1,1 milióna sporiteľov. Opozičný poslanec Národnej rady SR a exminister práce Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) to považuje za zavádzajúce. „Cieľom je, aby čo najviac ľudí odišlo z druhého piliera. Ide o získanie súkromných prostriedkov, ktoré dnes sporiteľ na svojom účte má. Keď vystúpi, peniaze daruje vláde, ktorá ich môže využiť na svoje zámery, ako sú predvolebné sociálne balíčky, nákup voličov pred voľbami,“ domnieva sa.

Dnes podľa Kaníka nie je možné povedať, pre koho je druhý pilier nevýhodný. Za výhodný tento systém označil najmä pre verejné financie, pretože druhý pilier preberá na seba časť záväzkov, ktoré by inak znášala Sociálna poisťovňa. Ako upozornil, dôchodky z prvého piliera sú silne dotované zo štátneho rozpočtu a občania na ne doplácajú asi 30 %. „Každý, kto vytláča ľudí z druhého piliera, škodí verejným financiám a ohrozuje prvý pilier, pretože sa tie peniaze skôr minú,“ zdôraznil poslanec.

Richter reagoval, že prvý pilier bude vždy potrebné dotovať zo štátneho rozpočtu. Vyčíslil, že v roku 2015 bude na tento účel potrebné vynaložiť viac ako 900 miliónov eur. Budúcnosť vidí v treťom pilieri. „Každý bude musieť myslieť na to, že ak sa chce dožiť dôstojnej staroby, bude sa musieť istým spôsobom na tom podieľať,“ dodal.

Aby sa sporiteľovi oplatilo byť v druhom pilieri, mal by si podľa šéfa rezortu práce sporiť aspoň 25 rokov a zarábať viac ako priemerných 850 eur. „V tom prípade môže aj sčasti zariskovať a časť prostriedkov dať i do rizikových fondov, pretože má relatívne dlhú dobu, aby aj v prípade neúspechu sa mu to vedelo vrátiť,“ uzavrel.