RADÍME: Seniori si sledovaním trendov zlepšiť pozíciu na trhu prác

0 645
Ilustračné foto. TASR - Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Sledovanie aktuálnych trendov, záujem o inovácie vo firme či zdieľanie nadobudnutých pracovných skúseností. Toto sú spôsoby, ako sa môžu ľudia nad 60 rokov udržať na trhu práce.

Rastie počet uchádzačov o zamestnanie vo vyššom veku, ktorý býval z hľadiska uplatnenia sa na trhu práce považovaný za problematický,“ konštatuje výkonná riaditeľka personálno-poradenskej spoločnosti McRoy Jobliner Jana Mesárová.

Podľa spoločnosti však existuje niekoľko možností, aby sa dokázali na trhu práce uplatniť aj ľudia vo veku nad 60 rokov. „Dôležité je byť vo svojom odbore stále ‚in‘, to znamená sledovať trendy a nové prístupy. To je však dôležité pre všetky vekové kategórie,“ konštatuje Mesárová.

Ľudia vo vyššom veku by sa nemali báť s ostatnými zdieľať svoje skúsenosti. „Buďte tým, kto ostatným radí a na koho sa obrátia so žiadosťou o pomoc. Staňte sa mentorom,“ odporúča šesťdesiatnikom Mesárová.

Podľa jej slov sa tiež vyplatí udržiavať kontakt s technológiami. Zlepšiť pozíciu na trhu práce si môžu ľudia vo vyššom veku napríklad zdokonaľovaním sa v práci s počítačom. „Výhodou môže byť aj špecializácia. Orientujte sa na takú, ktorá zodpovedá aktuálnym potrebám firmy. Rozvíjajte potrebné zručnosti, sebavzdelávajte sa, zúčastňujte sa potrebných školení,“ odporúča zamestnancom vo vyššom veku Mesárová.

Na škodu nie je ani pozitívny prístup k inováciám vo firme. Znamená to, že ľudia by mali prejaviť záujem o aktívnu pomoc pri ich realizácii. „Byť súčasťou mladšieho tímu môže byť na jednej strane ťažké, no na strane druhej inšpirujúce,“ dodáva Mesárová s tým, že ľudia vo veku nad 60 rokov by sa mali pokúsiť o súhru s mladšími členmi tímu, s ktorými majú spoločný pracovný cieľ.