PRIESKUM: Firmy sa v tomto roku zamerajú na existujúce aj nové trhy

0 714
Ilustračná snímka

Bratislava – Slovenská ekonomika by mala tento rok rásť rýchlejšie ako vlani. Predpovedajú to finanční riaditelia oslovení spoločnosťou Deloitte v rámci šiesteho prieskumu medzi finančnými riaditeľmi v strednej Európe. Medziročný nárast hrubého domáceho produktu o 1,5 % až 3 % predpovedá takmer 70 % z nich.

Finanční riaditelia vnímajú celkom optimisticky aj situáciu v oblasti zamestnanosti. Takmer polovica respondentov očakáva v tomto roku pokles nezamestnanosti. Vlani boli očakávania oveľa negatívnejšie. Tretina opýtaných neočakáva zmenu v nezamestnanosti a mierny nárast predpokladá 22 % opýtaných, kým v roku 2014 to bolo až 39 %.

„Pozitívne sú aj finančné vyhliadky samotných spoločností. Až 47 % oslovených finančných riaditeľov je na najbližších šesť mesiacov optimistických, negatívne sa vyjadrila len štvrtina z nich,“ uviedol Peter Horovčák, riaditeľ na oddelení consultingu spoločnosti Deloitte na Slovensku. Mnohí finanční riaditelia pritom podľa neho volia opatrný a rozumný prístup pre turbulentný vývoj v mnohých ekonomických, geopolitických a politických otázkach.

Slovenské firmy sa chcú v najbližších 12 mesiacoch zamerať najmä na zvyšovanie tržieb na existujúcich trhoch. „Až 61 % finančných riaditeľov priradilo najvyššiu alebo druhú najvyššiu prioritu práve tejto oblasti. Na druhom mieste je znižovanie priamych nákladov a tretia priečka patrí zvyšovaniu tržieb na nových trhoch,“skonštatoval Horovčák. „Aj keď naši finanční riaditelia výrazne uprednostňujú rast tržieb, iba 21 % z nich sa chce zamerať na nové investície. Z dlhodobého hľadiska by však práve tie mali slúžiť ako hlavná hnacia sila pre rast tržieb,“ dodal.

V oblasti podnikových transakcií 48 % finančných riaditeľov očakáva mierne zvýšenie alebo nezmenený počet fúzií a akvizícií na trhu v porovnaní s minulým rokom. V roku 2015 bude pre spoločnosti kľúčový rast tržieb, a to na existujúcich i nových trhoch. Viac ako 50 % finančných riaditeľov je optimistickejších, pokiaľ ide o schopnosť splácať dlhy spoločnosti. Už tradične sa pritom spoliehajú najmä na bankové úvery ako zdroj financovania. Polovica respondentov očakáva aj tento rok nedostatok talentovaných a kvalifikovaných pracovných síl na trhu, hlavne na seniorských pozíciách.

Prieskum spoločnosti Deloitte sa uskutočnil medzi finančnými riaditeľmi zo 14 krajín strednej Európy – Albánska, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Českej republiky, Chorvátska, Kosova, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Rumunska, Slovenska, Slovinska a Srbska. Na prieskume sa zúčastnilo 560 respondentov z rôznych priemyselných oblastí.

TASR informovala Henrieta Kiššová zo spoločnosti Deloitte.