Pri brigáde v zahraničí treba myslieť aj na zdravotnú poisťovňu

0 718
Ilustračné foto
Ilustračné foto
Bratislava 30. mája  – Pred brigádou v zahraničí treba pamätať na povinnosti voči zdravotnej poisťovni. V niektorých prípadoch sa treba odhlásiť, prípadne myslieť na komerčné pripoistenie. Európsky preukaz zdravotného poistenia funguje totiž len v rámci Európskej únie.

Ak brigádnika zamestnávateľ v rámci krajín EÚ prihlási do tamojšieho systému poistenia, na Slovensku sa treba odhlásiť zo zdravotnej poisťovne. „Zdravotnú starostlivosť bude čerpať za rovnakých podmienok ako domáci občania. Odporúčame študentom, aby si overili, či naozaj boli prihlásení v systéme zdravotného poistenia ešte pred odchodom. Aj tu totiž platí osemdňová oznamovacia povinnosť,“ vysvetľuje Eva Faklová z poisťovne Union.

Pokiaľ brigádnika zamestnávateľ neprihlási, je podľa jej slov dôležité vybaviť si Európsky preukaz zdravotného poistenia. „Vďaka nemu dostanete v zahraničí potrebnú zdravotnú starostlivosť. Poisťovňa vám ho vydá zadarmo,“ doplnila Faklová.

Pri brigádach mimo krajín Európskej únie býva nevyhnutné komerčné poistenie. „Európsky preukaz už mimo EÚ fungovať nebude… Ak vás však zamestnávateľ prihlási do systému verejného zdravotného poistenia v danej krajine, odporúčame si vopred zistiť, čo dané zdravotné poistenia v krajine kryje a aj do akej výšky – aké sú tam doplatky za lieky alebo vyšetrenie,“ zhrnula Faklová.