PREMIÉR: Fakturácia bez DPH v stavebníctve pomôže malým podnikateľom

1 1566
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico počas brífingu s novinármi na tému Splnenie ďalšieho opatrenia z 2. vládneho balíka pre ľudí – fakturácia bez DPH medzi dodávateľmi v stavebníctve 5. októbra 2015 v Bratislave. FOTO: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA– Uľahčiť život malým a stredným podnikateľom a stavebným firmám pri platení dane z pridanej hodnoty (DPH) má ďalšie z opatrení vládneho sociálneho balíka.

Splnenie fakturácie bez DPH medzi dodávateľmi v stavebníctve, ktorú minulý týždeň schválil parlament v rámci novely zákona o DPH, včera symbolicky odškrtol premiér Robert Fico (Smer-SD) v areáli rozostavanej Nemocnice sv. Michala v Bratislave.

Fico pripomenul, že vláda už v prvom sociálnom balíku rozhodla, že malí a strední podnikatelia s obratom do 100.000 eur budú platiť DPH až potom, čo im uhradia služby alebo tovary, ktoré poskytnú. Niektoré stavebné firmy sa však podľa neho ozvali, že obrat 100.000 eur je málo. Pre všetkých stavebníkov je tak určené opatrenie, na základe ktorého si subdodávatelia nebudú účtovať k cene DPH a na konci túto daň štátu zaplatí až objednávateľ.

„Sú to opatrenia, ktoré vedú k tomu, že firmy nie sú v takých ekonomických a finančných ťažkostiach, ako to bolo v minulosti, znižuje sa administratívna náročnosť a, samozrejme, je to aj významné opatrenie pokiaľ ide o boj proti daňovým únikom,“ zhodnotil premiér na brífingu.

Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) upozornil, že pri druhom opatrení neexistuje žiadny limit. „Keď subdodávateľ stavebných prác dodáva služby alebo tovar, nebude musieť posielať faktúru s DPH. Tým sa bude menej vystavovať riziku druhotnej platobnej neschopnosti, to znamená, nebude musieť trpieť v prípade oneskorenej platby faktúry a nebude si musieť plniť svoje povinnosti voči štátu napriek tomu, že mu niekto nezaplatil,“ opísal.

Opatrenie má podľa neho význam aj v boji proti daňovým únikom. „Tzv. karuselové obchody, tie najväčšie podvody sa robia v reťazcoch medzi firmami, ako si postupne môžu fiktívne účtovať DPH, a potom si ju nárokovať od štátu. V tomto prípade v stavebníctve je táto možnosť odstránená,“ zdôraznil Kažimír s tým, že pred rokom štát podobný systém zaviedol pri obchodovaní s obilím.

Zároveň dodal, že tento krok bude znamenať menej administratívy a úsporu nákladov nielen pre malých a stredných podnikateľov, živnostníkov, ale aj pre finančnú správu. „Aj my ušetríme z hľadiska kontroly, ale práce v oblasti boja s daňovými únikmi je ešte toľko v iných oblastiach, že nepredpokladám, že by sme napríklad znížili počet zamestnancov finančnej správy,“ uviedol minister.

Mimoparlamentná strana SKOK opatrenie víta. Jej člen a nezaradený poslanec Národnej rady SR Jozef Kollár reagoval, že zavedenie fakturácie bez DPH medzi subdodávateľmi navrhoval ministrovi financií už pred rokom. „Vláda zastúpená Petrom Kažimírom by mala vyvíjať intenzívnejšie úsilie v rokovaní s Európskou komisiou, aby sa zoznam odvetví výrazne rozšíril. Špeciálne sa musíme sústreďovať na tie odvetvia hospodárstva, pri ktorých dochádza k najväčším únikom v prípade tzv. karuselových obchodov,“ konštatoval.

Inšpiráciu vo svojich vlastných návrhoch vidí pri opatreniach vlády v súvislosti s DPH aj opozičné KDH. Novelu zákona podporili kresťanskí demokrati v parlamente aj preto, že obsahovala návrh, aby podnikatelia a živnostníci odvádzali štátu DPH až po zaplatení faktúry. „Na rozdiel od vládneho návrhu my sme navrhovali, aby to platilo bez limitu obratu podnikateľov, čo by vyriešilo aj problém neplatenia DPH v stavebníctve,“ povedal podpredseda KDH Ján Hudacký.