Pred Vianocami platíme v obchodoch o štvrtinu viac

0 944
TASR/Pavel Neubauer

Bratislava – V decembri nechávajú Slováci v obchodoch najviac peňazí z celého roka. Nenasvedčujú tomu len na pohľad preplnené obchody, ale aj samotné čísla.

Podľa údajov Poštovej banky platia klienti práve v decembri svojimi kartami najčastejšie a tiež si vyberajú aj najviac hotovosti z bankomatov a poštomatov. Vlani v predvianočnom období rástol celkový objem platieb kartou v porovnaní s novembrom o takmer štvrtinu a objem výberov hotovosti o necelú pätinu.

Vlani v decembri zaplatili klienti kartou v obchode v priemere 29 eur (ide o priemernú výšku jednej transakcie), čo je o zhruba 8 % viac ako výška priemernej platby v novembri. „Platí pritom, že najviac transakcií a aj v najvyšších hodnotách realizujú klienti práve týždeň pred Vianocami. Pozvyšok roka je pritom najsilnejšie obdobie medzi deviatym a 16. dňom v mesiaci, čo úzko súvisí s výplatným termínom,“ vysvetľuje hovorkyňa Poštovej banky Anna Jamborová.

Klienti si zvyknú v decembri jednorazovo vyberať aj viac hotovosti z bankomatov a poštomatov, a to v priemere 170 eur. Pre porovnanie, v novembri si vybrali v priemere o 10 eur menej.

Tím Poštovej banky zostavil na základe údajov Štatistického úradu SR nákupný košík základných potravín, bez ktorých sa väčšina domácností počas vianočných sviatkov nezaobíde. Za základný vianočný nákup zaplatíme podľa posledných dostupných údajov v obchode 60,29 eura, čo je zhruba o dve percentá viac ako vlani. Presne deväť z 21-položkového zoznamu medziročne zdraželo a rovnako tak 9 iných zlacnelo.

„Ceny tovarov v našich obchodoch síce medziročne klesajú, v prípade potravín však od septembra zaznamenávame ich mierny rast. Je to dané tým, že letná sezónna sa skončila a ceny niektorých plodín, ktorých úroda bola zasiahnutá suchým a teplým počasím, zamierili smerom nahor. To sa odzrkadľuje aj na cenovom raste potravín z nich vyrábaných,“ vysvetľuje analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Najvýraznejšie medziročne zdražela zelenina. Pri paradajkách a zemiakoch bol najvyšší 40-% rast cien. Naopak, ušetriť sa dá hlavne na mlieku a mliečnych výrobkoch, vrátane masla a syrov. Taktiež na vajíčkach, cukre, ale aj na kuracom a bravčovom mäse.

TASR informovala Poštová banka.